Gładka skóra na lato

gładka skóra na latoGładka skóra na lato to ważna sprawa przed wakacjami.

Jak co roku, gdy zbliża się lato, a na zewnątrz co raz cieplej, co raz bliższa staje się perspektywa wypoczynku nad wodą. W tym okresie szczególnie staramy się zwrócić uwagę, aby nasza skóra była jędrna i gładka, i pięknie prezentowała się w stroju kąpielowym.

Dużo większą uwagę przykładamy do tego, aby pozbyć się niechcianego owłosienia i bez poczucia wstydu jak najlepiej zaprezentować się na plaży. Jednak jaką metodę depilacji wybrać spośród tylu dostępnych? Najskuteczniejsza to depilacja laserowa.

Depilacja czasowa

Istnieje wiele metod stosowanych w celu depilacji. W większości przypadków jednak efekt utrzymuje się tylko przez pewien czas, gdyż usuwana jest tylko część włosa, która jest widoczna. Cebulka zaś pozostaje nie uszkodzona, i włos dość szybko odrasta. Trzeba więc powtarzać depilację regularnie, czasem nawet kilka razy w tygodniu. Większość z nich może być wykonywana samodzielnie w warunkach domowych. Z uwagi na mechanizmy usuwania włosów można wyróżnić kilka rodzajów depilacji czasowej.

Depilacja mechaniczna

Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na usunięciu włosów w sposób mechanicznych. Do najprostszych metod depilacji mechanicznej należy zastosowanie maszynki do golenia, żyletki lub ręcznego depilatora.

Bardzo popularną metodą jest również depilacja woskiem. Rozgrzany wosk rozprowadzany jest po depilowanym obszarze skóry docierając do jej głębszych warstw. Następnie na posmarowaną skórę nakłada się fragment materiału lub specjalnego papieru. Po zastygnięciu wosku, materiał jest usuwany energicznym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Metoda ta pozwala na usunięciu włosów na dłuższy czas niż zastosowanie wyżej opisanych urządzeń, jednakże również jej rezultat jest jedynie czasowy.

Depilacja chemiczna

Pod enigmatyczną nazwą depilacji chemicznej kryje się stosowanie różnego rodzaju kremów do depilacji. Zawierają one związki chemiczne, które powodują rozpuszczenie keratyny, czyli białka będącego głównym składnikiem włosów. Metoda ta jest bezbolesna jednak może powodować miejscowe reakcje alergiczne, a jej rezultat jest jedynie czasowy.

Gładka skóra na lato – Depilacja trwała

Obecnie, najskuteczniejszą metodą usuwania niechcianego owłosienia jest depilacja laserowa, gdyż pozwala ona na osiągnięciu trwałego efektu. Raz przeprowadzona seria zabiegów powoduje, że już do końca życia nie musimy się martwić problemem nadmiernego owłosienia.

Depilacja laserowa wykorzystuje tak zwane zjawisko fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej. Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego. Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości. Ciepło wytworzone w ten sposób powoduje termiczne uszkodzenie, komórek odżywczych i prekursorowych zawartych w cebulce włosa. Spaleniu ulega też część zewnętrzna włosa.

Istotne jest, by pamiętać, że choć depilacja laserowa powoduje wypadnięcie wszystkich włosów w obszarze poddawanym zabiegowi, to jednak nie jest możliwe trwałe usunięcie wszystkich włosów. Na stałe zostają wyeliminowane tylko te włosy, które znajdują się w trakcie zabiegu w anagenie, czyli w fazie wzrostowej. Pozostałe włosy ulegają regeneracji i odrastają. Odsetek trwale usuniętych włosów jest bardzo zróżnicowany i zależy od pewnych indywidualnych predyspozycji, ale przede wszystkim od okolicy ciała,, która poddawana jest zabiegowi i wynosi średnio od 20 do 40%.

Depilacja laserowa – przygotowanie

Przed planowanym przeprowadzeniem procedury depilacji laserowej niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Oczywiście przed przeprowadzeniem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska obejmująca wnikliwy wywiad, co ma na celu ustalenie, czy są jakieś ewentualne przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej. Bardzo ważne jest również szczegółowe badanie lekarskie skóry z oceną jej stanu oraz ustaleniem fototypu. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego ustalenia optymalnej dawki energii, która ma być zastosowana podczas zabiegu.

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie tak zwanej próby laserowej, która pozwala ocenić tolerancję i zachowanie skóry. Czas trwania samego zabiegu jest bardzo zróżnicowany i zazwyczaj mieści się w przedziale od 15 minut, nawet do 2 godzin, w zależności od okolicy ciała poddawanej depilacji laserowej. Pierwsze rezultaty po przeprowadzeniu tej procedury widoczne są praktycznie natychmiast, a ostateczny rezultat po upływie około 2 tygodniu.

Z uwagi na wspomniany powyżej fakt, iż zabieg depilacji laserowej pozwala na usunięcie jedynie pewnego odsetka włosów, a konkretniej tych znajdujących się w fazie wzrostu, celem uzyskania pełnego rezultatu konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Zazwyczaj wystarczające jest jego powtórzenie 4 do 6 razy. Oczywiście takie powtórzenie nie może być wykonane od razu.

Najpierw należy odczekać do czasu aż włosy, które nie zostały trwale usunięte odrosną i aż uformuje się ich trzon. Optymalnie trafić w moment, kiedy jak największy odsetek włosów jest w fazie wzrostowej, czyli anagenie. W związku z powyższym, odstęp między pierwszym a drugim zabiegiem powinien wynosić mniej więcej od 4 do 6 tygodni. Odstępy pomiędzy kolejnymi powtórzeniami ulegają stopniowemu wydłużaniu.

Zabieg usuwania włosów z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i jest zupełnie bezbolesny.

Niezwykle ważnym jest, aby po przeprowadzeniu procedury przestrzegać serii zaleceń, które pozwalają uniknąć niepotrzebnych powikłań. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy wyrywać włosów z obszaru poddanego zabiegowi.

Niestety, jak każda procedura oferowana przez współczesną medycynę estetyczną, istnieje grupa osób, w której jej przeprowadzenie jest przeciwwskazane. Należą do nich przede wszystkim kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie jest zalecane jej przeprowadzanie u osób z ciężkimi, przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą, aktywnymi chorobami nowotworowymi i autoimmunologicznymi (zwłaszcza w obrębie skóry jak bielactwo czy też łuszczyca), a także stanami zapalnymi w obrębie skóry i tkanki podskórnej.

Zabieg ten jest przeciwwskazany u osób stosujących środki fotouczulające. Nie należy go wykonywać u pacjentów, u których niedawno został przeprowadzony peeling chemiczny lub mechaniczny, depilacja mechaniczna (z użyciem wosku, depilatora czy pęsety). Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej jest również świeża opalenizna.

Lekarz medycyny estetycznej, chirurg. Międzynarodowy trener technik Aptos