Jak usunąć zmarszczki

jak usunąć zmarszczkiJak usunąć zmarszczki? Medycyna estetyczna oferuje bardzo skuteczne zabiegi pozwalające przywrócić skórze gładkość.

Wraz z upływem lat zauważamy, że na naszej skórze pojawia się coraz więcej zmarszczek. Jest to spowodowane postępującą utratą kolagenu i elastyny – białek budujących skórę właściwą.

Sprawia to, że skóra traci swą jędrność i elastyczność, co widoczne jest w postaci zmarszczek. Na szczęście medycyna estetyczna posługuje się wieloma małoinwazyjnymi, skutecznymi metodami, umożliwiającymi skorygowanie tych – niekiedy mało estetycznych – skutków starzenia organizmu.

Do metod tych należą: Botox, Dermapen i przeszczep tłuszczu. Dzięki tym zdobyczom współczesnej medycyny możemy zapomnieć o zmarszczkach i uzyskać efekt wypoczętej, zdrowej i odmłodzonej skóry.

Botox

Botox jest to nazwa preparatu, zawierającego w swoim składzie toksynę botulinową. Toksyna produkowana jest przez bakterię Clostridium Botulinum. Jej działanie polega na hamowaniu uwalniania acetylocholiny w złączach nerwowo-mięśniowych. Skutkuje to przerwaniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i odwracalnym porażeniem mięśnia.

Dzięki wstrzyknięciu toksyny w głąb mięśnia można skutecznie zredukować zmarszczki mimiczne w okolicy: czoła, oczodołu („kurze łapki”), nasady nosa („bruzdy królicze”), ust, brody, szyi. Poza redukcją zmarszczek Botox stosowany jest także w leczeniu nadpotliwości i bruksizmu (zgrzytanie zębami).

Przed kwalifikacją do zabiegu lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta oraz poznaje jego oczekiwania względem zabiegu. W okresie 3-10 dni przed zabiegiem zaleca się zaprzestanie przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi, w celu zminimalizowania siniaków po wkłuciach.

Podczas zabiegu pacjent znajduje się w pozycji siedzącej lub półleżącej. Na początku lekarz zaznacza na skórze punkty iniekcji i odkaża skórę. Następnie wstrzykuje toksynę w precyzyjnie określone miejsca twarzy. Używa do tego celu jednorazowej strzykawki wyposażonej w bardzo cienką igłę.

Zabieg jest bezbolesny, więc nie wymaga stosowania znieczulenia. Trwa 15-30 minut. Efekt porażenia czynności mięśnia pojawia się w okresie 1-5 dni po iniekcji toksyny. Maksymalny efekt widoczny jest po ok. 2 tygodniach i utrzymuje się 3-5 miesięcy.

Możliwe działania niepożądane to: bóle głowy, uczucie „ciężkości” brwi, opadanie powieki. Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej przeciwwskazane są u pacjentów cierpiących na zespół Lamberta-Eatona, miastenię gravis, a także stosujących antybiotyki aminoglikozydowe (np. gentamycyna, streptomycyna). Bezwzględne przeciwwskazania stanowią także: ciąża, laktacja oraz obecność aktywnej infekcji w miejscach iniekcji.

Dermapen

Dermapen jest to niewielkie urządzenie służące do przeprowadzania zabiegu mezoterapii mikroigłowej. Wyposażone jest w wymienną, jednorazową głowicę zawierającą 12 pulsujących mikroigieł. Zadaniem mikroigieł jest pobudzenie skóry do regeneracji oraz ułatwianie wnikania w głąb skóry specjalnych preparatów, przeznaczonych do mezoterapii.

Stosowane preparaty mają właściwości nawilżające, odżywcze i napinające. Zabieg z użyciem urządzenia Dermapen poprawia gęstość i elastyczność skóry poprzez stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny. Umożliwia spłycenie zmarszczek oraz ujędrnienie skóry. Ponadto jest skuteczny w usuwaniu przebarwień, rozstępów oraz blizn.

Lekarz rozpoczyna zabieg od znieczulenia i zdezynfekowania skóry. Następnie nanosi na skórę preparat odżywczy, po czym za pomocą urządzenia wykonuje serię wkłuć, co umożliwia wniknięcie preparatu w głąb skóry. Urządzenie umożliwia precyzyjne dobranie głębokości wkłuć w zależności od okolicy ciała, wskazań i grubości skóry. Mikroigły wnikają na głębokość 0,5-2,5 mm. Zabieg trwa ok. 30-45 minut.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta i zasiniona. Możliwe są także niewielkie krwawienia w miejscach wkłuć. W pierwszych dniach po zabiegu skóra może się złuszczać. W tym okresie zaleca się unikanie słońca i solarium.

Zabieg z użyciem urządzenia Dermapen jest bardziej komfortowy dla pacjenta, niż klastyczne techniki mezoterapii. Najlepsze efekty daje zastosowanie serii zabiegów, w odpowiednich odstępach czasu. Przeciwwskazania do zabiegu stanowią: ciąża, laktacja oraz miejscowe stany zapalne skóry.

Jak usunąć zmarszczki – Przeszczep tłuszczu

Przeszczep tłuszczu jest zabiegiem, który polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsca, w którym istnieje jej nadmiar, a następnie umieszczeniu pobranego tłuszczu w wybranym obszarze. Metoda ta pozwala w sposób bezpieczny i skuteczny wymodelować twarz i ciało przy użyciu własnych komórek tłuszczowych.

Niebywałą zaletą metody jest fakt, iż przeszczepienie własnego pochodzenia materiału, jakim jest tłuszcz, eliminuje ryzyko alergii, zwłóknień oraz odrzucenia przeszczepionej tkanki. Pobrany w trakcie zabiegu tłuszcz wykorzystuje się do modelowania niedoskonałości konturu twarzy, wypełniania bruzd, zmarszczek, powiększania ust i innych okolic.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Przebiega w trzech etapach. W pierwszym etapie lekarz pobiera tkankę tłuszczową z wybranych okolic ciała. Najczęściej są to: brzuch, uda, pośladki, biodra. Technika pobierania komórek tłuszczowych różni się od tej stosowanej przy liposukcji, ponieważ nie wolno uszkodzić komórek tłuszczowych, co stanowi warunek ich przeżycia i późniejszego przyjęcia w miejscu podania.

W następnej kolejności pobrany tłuszcz zostaje oczyszczony z krwi oraz zagęszczony przez odwirowanie. W oczyszczonym tłuszczu znajduje się także pewna liczba komórek macierzystych, które posiadają zdolności regeneracyjne i rewitalizacyjne.

Tak przygotowany materiał jest gotowy do wstrzyknięcia w określone partie ciała, co stanowi ostatni etap zabiegu. Do podania tłuszczu używa się strzykawek wyposażonych w specjalne igły. Cały zabieg trwa od kilkudziesięciu minut do 2 godzin.

Po zabiegu skóra jest wyraźnie obrzęknięta, a w miejscach podania tłuszczu zwykle pojawiają się zasinienia. Objawy te samoistnie ustępują w ciągu 1-2 tygodni. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz wysokich temperatur (np. gorące kąpiele, sauna).

W miejscach, z których pobrano tłuszcz, przez ok. 2 tygodnie należy nosić specjalny opatrunek uciskowy. Po przeszczepie tłuszczu skóra staje się napięta i jędrna, a zmarszczki zostają wygładzone. Efekt zabiegu utrzymuje się od pół roku do dwóch lat. Zabieg jest przeciwwskazany w przypadku: ciąży, aktywnych infekcji, zaburzeń krzepnięcia krwi.

Jak usunąć zmarszczki – co jeszcze?

Bardzo skutecznym zabiegiem wygładzającym zmarszczki jest  – radiofrekwencja mikroigłowa.

Jak usunąć zmarszczki ? Zmarszczki na twarzy można także wygładzać za pomocą nici Aptos

Lekarz medycyny estetycznej, chirurg. Międzynarodowy trener technik Aptos