Odmładzanie okolicy oczu

odmładzanie okolicy oczuOdmładzanie okolicy oczu. Wygląd okolicy oczu, czyli powiek, brwi i rzęs wpływa często na odbiór człowieka. Podstawową przyczyną niedoskonałości tego obszaru jest proces starzenia się. Wskutek zmniejszenia ilości włókien kolagenowych oraz rozluźnienia ich struktury zmniejsza się napięcie skóry oraz jej jędrność. Ponadto ulega ona ścieńczeniu.

Efektem tego jest między innymi opadanie powiek, powstawanie zmarszczek typu „kurze łapki” oraz tak zwanych „worków pod oczami”. Opadnięcie jako takie jest widoczne przede wszystkim w obrębie powieki górnej, zaś w przypadku powieki dolnej objawia się jej pomarszczeniem. Powoduje to niekorzystne zmiany wyglądzie i jego postarzenie.

Czas wystąpienia i tempo przebiegu tego procesu są indywidualne, a czynniki na nie wpływające dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się przyczyny modyfikowalne, natomiast do drugiej te, na które nie mamy wpływu. Wśród czynników modyfikowalnych możemy wyodrębnić te związane ze środowiskiem życia, rodzajem pracy czy narażeniem na stres. Kolejnym czynnikiem przyspieszającym niekorzystne procesy, w efekcie których dochodzi do powstawania niedoskonałości okolicy oczu są używki takie jak papierosy czy alkohol. Nie bez znaczenia pozostaje też nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, na przykład wchodzące w skład promieniowania słonecznego.

Czynniki niemodyfikowalne natomiast to predyspozycje genetyczne i uwarunkowania rodzinne.

Chirurgiczna plastyka powiek

Chirurgiczna plastyka powiek jest zabiegiem będącym rozwiązaniem dla osób pragnących . Jej istota to usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolicy oczu. Wykonuje się ją najczęściej w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek na życzenie pacjenta można ją przeprowadzić w ogólnej anestezji. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, poprzez które usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Lokalizacja nacięcia zależy od operowanej okolicy.

W przypadku powieki górnej jest ono wykonywane wzdłuż jej naturalnego załamania. Jeżeli zabiegowi korekcji poddawana jest dolna powieka to operator ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest dostęp zewnętrzny poprzez wykonanie nacięcia tuż poniżej linii rzęs. Drugim sposobem jest dostęp wewnętrzny poprzez worek spojówkowy. Po zakończonej operacji rany zabezpieczane są szwami usuwanymi w przeciągu 5 do 7 dni. Pełny efekt widoczny jest po kilku tygodniach. Powrót do całkowitej aktywności po zabiegu zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni.

Oczywiście jak każda procedura chirurgiczna, jest ona obarczona ryzykiem powikłań. Należą do nich między innymi krwawienia, ryzyko rozejścia się rany pooperacyjnej czy też zakażenia. Bardzo często po zabiegu występują również zasinienia i obrzęk powiek, które zazwyczaj ustępują w czasie nie przekraczającym miesiąca. Aby zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się, przez pierwsze dwie doby należy stosować kompresy chłodzące. Ponadto zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, która przyspiesza proces gojenia się ran. Dzięki lokalizacji nacięć blizny powstałe po zabiegu są praktycznie niewidoczne.

Dolne powieki – skuteczne leczenie

Znaczną poprawę przynosi zabieg radiofrekwencja mikroigłowa

Madonna lift – laserowe odmładzanie okolicy oczu

Madonna lift jest zabiegiem, podczas którego wykorzystuje się oddziaływanie lasera frakcyjnego CO2 na tkanki, dzięki czemu możliwa jest eliminacja nadmiaru skóry i tkanki w obrębie powiek, zmarszczek typu „kurze łapki”, a także cieni pod powiekami. Mechanizm działania lasera frakcyjnego polega na emisji fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek.

Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Duże skupienie wiązki pozwala na działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry.

Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Dodatkowo, urządzenie emituje również strumień dwutlenku węgla. Gaz ten powoduje poprawienie ukrwienia tkanki, a co za tym idzie jej odżywienia. Dzięki tym właściwościom dodatkowo przyspiesza procesy regeneracyjne skóry.

Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne (na przykład EMLA). Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.

Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.

Laser może tutaj zastąpić radiofrekwencja mikroigłowa.

Odmładzanie okolicy oczu radiofrekwencją mikroigłową jest bardzo skuteczne a zarazem rekonwalescencja po zabiegu jest bardzo krótka. Praktycznie na drugi dzień wygląda się normalnie.

Przeszczep tłuszczu a odmładzanie okolicy oczu

Przeszczep tłuszczu jest metodą szeroko stosowaną w medycynie estetycznej. Polega na wszczepieniu własnej tkanki tłuszczowej, pobranej uprzednio z okolic, gdzie jest jej nadmiar. Materiał pobierany jest najczęściej z ud i pośladków. Dokonuje się tego z wykorzystaniem atraumatyzujących liposukcji. Należą do nich między innymi liposukcja za pomocą technologii WAL (Water-Jet Assisted Liposculpturing), polegająca na działaniu strumienia wody pod ciśnieniem, za pomocą którego tkanka tłuszczowa jest oddzielana od otoczenia, a następnie odsysana.

Inną metodą pobierania tłuszczu jest zastosowanie technologii NIL (Nutational Infrasound Liposculpturing). Jest to metoda polegająca na zastosowania specjalnej kaniuli, która wykonuje tak zwane ruchy nutacyjne w trzech płaszczyznach. Efektem tego jest powstawanie ultradźwięków, co w rezultacie powoduje odseparowanie tkanki tłuszczowej od otoczenia. Metody te pozwalają na pozyskanie nieuszkodzonego tłuszczu, który może być później wszczepiony, na przykład w okolicę oczu.

Należy pamiętać, iż należy pobrać większą ilość tłuszczu niż jest potrzebna do implantacji w danej okolicy, gdyż po wszczepieniu jej część ulega resorpcji. Ewentualnie można wzbogacić pobraną tkankę tłuszczową osoczem bogatopłytkowym, które stymuluje podziały adipocytów.

Jest to zabieg charakteryzujący się wysokim bezpieczeństwem, gdyż wypełniaczem jest własna tkanka, dzięki temu nie ma ryzyka odrzucenia przeszczepu, czy reakcji alergicznej. Zabieg również charakteryzuje się małym odsetkiem powikłań, a także szybkim okresem rekonwalescencji.

Lekarz medycyny estetycznej, chirurg. Międzynarodowy trener technik Aptos