Leczenie Migreny

leczenie migrenyLeczenie migreny botoksem jest jedną z najbardziej skutecznych metod. Warto więc rozważyć zastosowanie toksyny botulinowej.
Efekty są odczuwane po około tygodniu od zabiegu.

Leczenie migreny botoksem jest bardzo skuteczne. Efekt terapeutyczny utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy od zabiegu. Zabieg jest wyjątkowo bezpieczny i bezbolesny.

 

Jak radzić sobie z migreną?

Migrena jest jedną z najcięższych chorób, które utrudniają pacjentom codzienne funkcjonowanie. Niebywale ostry ból głowy uniemożliwia wykonanie nawet najprostszych czynności. Migrena różni się w wielu kwestiach od zwykłego bólu głowy. Przede wszystkim ma charakter napadowy. Atak może trwać zarówno kilka minut, jak i nawet 2 dni. Może się powtarzać co kilka dni lub występować raz na kilka miesięcy.

Większość kobiet chorujących na migrenę odczuwa dużą poprawę w okresie ciąży oraz po menopauzie. Migrena jest tak silnym bólem, który całkowicie paraliżuje życie pacjenta. Osoby na nią cierpiące często dostają światłowstrętu i nie są w stanie podnieść się z łóżka. Migrena ma najczęściej podłoże genetyczne.

Jak leczyć migrenę?  Skuteczne leczenie – Botox

Sposobów leczenia migreny nie jest wiele. Ogólnodostępne środki przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Osoby, które chciałyby rzeczywiście pozbyć się tego problemu powinny udać się do ośrodka leczącego migrenę. Lekarz zastosuje jedyną skuteczną metodę leczenia, czyli toksynę botulinową.

Dlaczego można leczyć migrenę toksyną botulinową?

Z korzystnych właściwości toksyny botulinowej mogą korzystać prawie wszyscy pacjenci. Tylko kobiety w ciąży i osoby z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego nie mogą zostać poddane zabiegowi. Toksyna botulinowa ma działanie rozluźniające i przeciwbólowe.

Lekarz może ją wstrzyknąć w okolice czoła, karku i skroni, części potylicznej. Doprowadza to do wyłączenia czynności konkretnych zakończeń nerwowych i rozluźnienia mięśni. Dodatkowym efektem jest wyłączenie mimiki – likwidacja zmarszczek.

Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut. W miejscu wkłucia można zastosować specjalistyczne znieczulenie miejscowe w postaci kremu – w ten sposób unikamy jakiegokolwiek dyskomfortu u pacjenta.
Pierwszy efekt można odczuć już po około tygodniu,  natomiast po 2 – 3 tygodniach otrzymujemy pożądane rezultaty.

Ze względu na to, że mechanizm działania toksyny botulinowej,  dla utrzymania osiągniętego efektu należy powtórzyć zabieg po 12 tygodniach.

Dlaczego warto leczyć migrenę?

Przewlekła migrena to nie tylko ból głowy. Towarzyszą też takie objawy jak światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy, nudności, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki. Migrena bardzo ogranicza funkcjonowanie chorego. Życie rodzinne i zawodowe staje w miejscu, a chory bardzo cierpi.

Aby przynieść sobie ulgę warto udać się na konsultację do lekarza i przekonać się, że leczenie migreny toksyną botulinową jest całkowicie bezbolesne, szybkie i bezpieczne.

Pacjenci chorujący na chroniczną migrenę nadużywają leków przeciwbólowych – zabieg toksyna botulinową pomaga w odstawienia tych leków.

Warto wiedzieć, że jest to jedyna metoda leczenia, która pomaga tak wielu pacjentom. Połowa z nich po zabiegu nie doświadcza już w ogóle napadów migrenowych (2/3 pacjentów już po 3 zabiegu). Reszta osób stwierdza, że ból migrenowy zdecydowanie się zmniejszył.

W dzisiejszych czasach, w którym medycyna estetyczna jest bardzo rozwinięta nie warto cierpieć i zamykać się w domu z powodu migreny. Należy zrobić jeden pierwszy krok, czyli zapisać się na konsultację, by cieszyć się nowym lepszym życiem. Bez bólu.

Botoks na migrenę – leczenie migreny przewlekłej

Migrena to, wbrew obiegowej opinii, nie każdy ból głowy. Jest to specyficzna choroba związana z funkcjonowaniem układu nerwowego oraz kory mózgowej, objawiająca się tętniącym, przewlekłym i wyjątkowo silnym bóle głowy. Bóle mają charakter napadowy i zwykle jednostronny. Objawy mogą znacząco utrudniać funkcjonowanie i paraliżować życie codzienne.

Jak leczyć migrenę?

Leczenie migreny nie jest łatwe, nie oznacza to jednak, że pacjentowi nie da się pomóc. Najczęściej, szczególnie przy bólach o słabym nasileniu i bez dodatkowych symptomów, pacjenci stosują na własną rękę leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, służące złagodzeniu objawów.

Jeżeli jednak występują bóle o większym nasileniu, a napady są długotrwałe, doraźne uśmierzanie bólu nie wystarcza, a dolegliwości stają się bardzo uciążliwe. Można też spróbować profilaktycznego leczenia zapobiegawczego.

To co najmniej sześciomiesięczna terapia, polegająca na przyjmowaniu leków zwężających naczynia oponowe (tryptanów), alkaloidów sporyszu lub leków przeciwpadaczkowych. Przy takiej terapii należy pamiętać, że bezwzględnie musi być ona konsultowana z lekarzem, a leki przyjmowane ściśle z zaleceniem specjalisty.

Farmakologia jednak nie zawsze okazuje się skuteczna. Zarówno przyczyny, jak i objawy w poszczególnych przypadkach często się różnią. Dlatego też nie istnieją uniwersalne leki, które działałyby zawsze tak samo efektywnie. Wszelkiego rodzaju terapie farmakologiczne najczęściej wcale nie leczą migreny, ale czasowo hamują lub łagodzą dolegliwości, należy więc traktować je raczej jako metody doraźne.

Migrena to choroba utrzymująca się zwykle przez całe życie, natomiast zbyt długie i częste stosowanie leków może prowadzić do wielu skutków ubocznych, a przede wszystkim wpływa niekorzystnie na ogólny stan całego organizmu. Warto więc szukać innego, bezpieczniejszego dla zdrowia sposobu poradzenia sobie z napadami migrenowymi.

Botoks sposobem na migrenę

Okazuje się, że iniekcje z toksyny botulinowej, skutecznie pomagają nie tylko w zabiegach estetycznych, ale m.in. także w napadach migrenowych. Technika ta polega na podaniu toksyny botulinowej w okolicy zakończeń nerwów czaszkowych.

Jeżeli efekt utrzymuje się przez 12 tygodni, jest to dla lekarza sygnał, że właśnie te nerwy odpowiadają za wywoływanie migreny u danego pacjenta. Jeżeli jednak dolegliwości po zabiegu nie ustają, należy powtórzyć zabieg przez kolejne 2 sesje.

Zabieg trwa kilkanaście minut i jest bezbolesny. Pierwsze efekty – w przypadku znalezienia właściwej oko – są odczuwalne już po tygodniu, dolegliwości związane z migreną całkowicie ustają po 2 tygodniach.

Dodatkową zaletą leczenia botoksem jest bezpieczeństwo tej metody. Nie wywołuje ona skutków ubocznych, występujące często przy terapiach farmakologicznych.

Nie trzeba też obawiać się, że inne mięśnie głowy zostaną unieruchomione, utrudniając swobodne ruchy. Odpowiednio dobrana dawka preparatu w żaden sposób nie upośledza ruchomości głównych grup mięśniowych.

Leczenie migreny w gabinecie medycyny estetycznej?

Lekarz medycyny estetycznej – Doktor Włodzimierz Rosiński przyjmujący swoich pacjentów w Poznaniu jest chirurgiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Pacjenci odwiedzający nasz gabinet są zawsze konsultowani pod względem obecności chorób towarzyszących, leczenie jest kompleksowe.

Leczenie Migreny botoksem – jeden zabieg na pół roku

Poznań – Gabinet Medycyny Estetycznej – zapraszamy!

Leczenie migreny

Skąd się bierze migrena i jakie są jej rodzaje?

Migrena jest to przewlekłe schorzenie, którego istotą jest pojawianie się napadowego bólu głowy, z którym najczęściej współistnieją objawy ze strony układu nerwowego, zarówno centralnego, jak i obwodowego oraz współczulnego.

Te ostatnie najczęściej przejawiają się pod postacią zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. Występuje najczęściej u kobiet w przedziale wiekowym od 30 do 35 lat, w mniejszym stopniu dotyczy innych grup wiekowych oraz mężczyzn.

Migrena wynika z pewnej nadreaktywności układu nerwowo-naczyniowego w obrębie mózgu na bodźce zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Przyczyna tego stanu rzeczy jest najprawdopodobniej wrodzona.

Cały proces wywoływania napadu migrenowego rozpoczyna się w korze mózgowej. Prowadzi on na skutek skomplikowanej kaskady przemian do uwolnienia w świetle naczyń krwionośnych związków chemicznych, które odpowiadają za ich rozszerzanie, a także za odczuwanie bólu.

Z rozszerzonych naczyń osocze przesiąka do przestrzeni pozanaczyniowej, co powoduje dodatkową stymulację włókien nerwowych, czego rezultatem jest dodatkowe nasilenie objawów. Powyżej opisane procesy wzajemnie się napędzają i nasilają, i trwają aż do wyczerpania zapasów neuroprzekaźników.

Napady mogą być wywoływane przez wiele różnorodnych bodźców. Do najczęstszych należą:

  • stres
  • miesiączka
  • zmiana pogody
  • zapachy
  • niedobór snu
  • wysiłek fizyczny
  • pożywienie
  • alkohol
  • głód
  • niektóre leki
  • bodźce wzrokowe, słuchowe i węchowe
  • przebywanie na dużej wysokości

Jak się objawia i jak przebiega migrena?

Istnieje kilka postaci migreny. Należą do nich migrena bez aury, migrena z aurą, dziecięce zespoły okresowe, oraz migrena siatkówkowa.

Klasyczny napad migrenowy składa się z czterech podstawowych faz. Pierwszą z nich jest faza zwiastunowa. Może pojawić się nawet dobę przed wystąpieniem bólu. Charakteryzują ją przede wszystkim zaburzenia nastroju o różnorodnym charakterze, uczucie zmęczenia, senność, zaburzenia koncentracji i zaburzenia łaknienia.

Drugą fazą napadu migrenowego jest aura migrenowa (za wyjątkiem migreny bez aury). Zazwyczaj pojawia się od 5 do 20 minut przed pojawieniem się bólu. Czasem ten okres jest dłuższy, ale nie przekracza godziny. Po rozpoczęciu się bólu głowy objawy aury ustępują.

Aura migrenowa może mieć różnorodny charakter. Może obejmować różnorodne objawy wzrokowe, czuciowe, ubytkowe (na przykład niedowłady), zaburzenia mowy, osłabienie, zaburzenia równowagi, objawy słuchowe i tym podobne.

Trzecia faza napadu migrenowego obejmuje ból głowy. Klasyczny ból migrenowy jest jednostronny, tętniący i narastający. Nasila się przy oddziaływaniu dodatkowych bodźców, na przykład wysiłku fizycznego.

Dlatego optymalne jest przebywanie w miejscu cichym, ciemnym, bezzapachowym, co w zdecydowanym stopniu ogranicza oddziaływanie bodźców i przynosi przynajmniej częściową ulgę. Ból migrenowy może się utrzymywać od kilku godzin nawet do kilku dni.

Ostatnią fazą jest faza ponapadowa będąca podobna w swoim przebiegu do fazy zwiastunowej. Wynika ona ze znacznego obciążenia zarówno fizycznego jak i psychicznego objawami.

Jak się leczy migrenę?

Dobór odpowiedniego leczenia migreny wymaga indywidualizacji postępowania i zależy przede wszystkim od rodzaju migreny i jej nasilenia. Oczywiście leczenie musi uwzględniać rodzaje objawów, a także obecność chorób współistniejących, które mogą być przeciwwskazaniem do stosowania niektórych metod leczniczych.

Powikłania migreny

Do możliwych powikłań migreny należą: migrena przewlekła, stan migrenowy, uporczywa aura, a nawet padaczka.

Botoks w leczeniu migreny

Botoks jest metodą oferowaną przez współczesną medycynę, wykorzystywaną w leczeniu migreny przewlekłej. Substancja ta to toksyna botulinowa typu A – oczyszczone białko, produkowany przez beztlenowe bakterie z gatunku Clostridium botullinum. Szerszej grupie ludzi znane są one jako pałeczki jadu kiełbasianego, a toksyna botulinowa jako jad kiełbasiany.

Jest to substancja charakteryzująca się wysoką skutecznością. Mechanizm jej działania polega na blokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego na poziomie połączenia nerwów i mięśni (tak zwana płytka ruchowa), co w rezultacie powoduje zniesienie zdolności do skurczu mięśni i ich porażenie.

Odbywa to się poprzez wiązanie się cząsteczki toksyny botulinowej do receptora acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiadającego za wyzwalanie kaskady reakcji wewnątrzkomórkowych prowadzących do skurczu włókien mięśniowych, czego rezultat opisano powyżej.

Oferowane przez współczesną medycynę zabiegi wykorzystujące botoks są całkowicie bezpieczne. Wynika to z dwóch faktów. Po pierwsze, substancja aplikowana jest bardzo precyzyjnie, dzięki czemu oddziałuje tylko miejscowo.

Ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa lek ten stosuje się u dzieci z porażeniem mózgowym w czasie rehabilitacji ruchowej, służy do rozluźnienia przykurczów mięśni.

Po drugie zaś, dawka toksyny stosowana podczas zabiegu jest nieporównywalnie mniejsza w stosunku do tej, która jest konieczna do wywołania zatrucia.

Leczenie migreny – jak wygląda zabieg

W leczeniu migreny botoks wstrzykiwany jest w obręb mięśni twarzy, zwłaszcza okolicy czoła i skroni oraz okolicy potylicznej. Dzięki temu uzyskiwane jest ich rozluźnienie co znacznie zmniejsza nasilenie objawów migrenowych.

Jak każdy zabieg oferowany przez współczesną medycynę, botoks nie może być stosowany u wszystkich. Specyficznym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tej procedury są schorzenia neurologiczne objawiającym się osłabieniem siły mięśniowej, a także zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Toksyna botulinowa może bowiem nasilać ich objawy.

Ponadto, jak w przypadku pozostałych procedur, nie zaleca się przeprowadzania tego zabiegu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, u osób chorych na aktywne choroby nowotworowe, przewlekłe poważne choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca), cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, a także u osób z aktywnymi procesami infekcyjnymi i stanami zapalnymi w obrębie skóry.

Kiedy można stosować botox

Botox można stosować wyłącznie po wykluczenia zmian w Centralnym Układzie Nerwowym (konieczne są badania typu rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa).

 

Top