Według historyczno-romantycznych podań Filippides pobiegł do Aten celem obwieszczenia mieszkańcom zwycięstwa nad armią perską oraz ostrzeżenia ich przed nadpływająca ku nim flotą wroga. Po przekazaniu tych wiadomości padł martwy. Przebiegnięcie maratonu z pewnością jest wyczynem, nie wygląda to jednak tak strasznie ja mogłoby się wydawać.
Fenomen maratonu
Dystans 42 km 195 metrów zdecydowanie budzi respekt. Do tego biegu nie można podejść frywolnie i na luzie jak do półgodzinnego treningu na bieżni. Siła woli jaka zostaje włożona przez każdego zawodnika by go ukończyć jest z niczym nieporównywalna. A jeszcze cięższa jest praca obejmująca treningi przygotowawcze. Mimo to z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się na start w tym najdłuższym biegu .
Od przeszło 100 lat na ulicach największych miast świata organizowane są masowe biegi uliczne na dystansie maratońskim, w których udział może wziąć każdy – zarówno profesjonalny biegacz, jak i amator.
Maraton – wyzwanie, któremu można sprostać
Najważniejszym punktem w przygotowaniach do startu w maratonie jest systematyczny trening, najlepiej poparty planem stworzonym przez specjalistów znających się na rzeczy. 4-5 godzinny bieg jest wszak wysiłkiem, do którego ludzi organizm nie jest przyzwyczajony. Odpowiedni plan treningowy jest więc niezbędny. W Internecie na profesjonalnych stronach o bieganiu mnóstwo jest podpowiedzi jak i od czego zacząć.. Jedynym wymogiem przystąpienia do realizacji tego typu programów jest umiejętność truchtania bez przerwy przez około 5 km lub 30 minut.
Do maratonu nie można przygotować się w miesiąc, plan treningowy obejmuje zazwyczaj około 20 tygodni. Kluczem do sukcesu jest tu motywacja oraz systematyczność. Treningi nie powinny być opuszczane, ponieważ wiąże się to z możliwością niewykonania kolejnych zadań. Bardzo istotne jest także utrzymywanie zasady „dzień przerwy po długim biegu” oraz zdrowej, zbilansowanej diety.
Warto się zmobilizować, nagroda za sumienność i regularność jest ogromna!