Cudowny gaz – medyczny dwutlenek węgla w medycynie estetycznej przynosi doskonałe rezultaty, ma wiele wskazań.
Dwutlenek węgla (CO2) znajduje zastosowanie w medycynie już od kilkudziesięciu lat. Początkowo korzystali z niego kardiolodzy w terapii niewydolności żylnej, później zaczęto leczyć w ten sposób również miażdżycę i cukrzycę.
Obecnie także medycyna estetyczna wykorzystuje dwutlenek węgla przy innowacyjnym zabiegu – karboksyterapii.
Dwutlenek węgla jest produkowany przez komórki oraz wydalany w procesie wiązania tlenu. Występuje on więc naturalnie w ludzkiej skórze, regulując przepływ krwi i jest odpowiedzialny za rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Podany pod skórę rozbija tkankę tłuszczową, stymuluje skórę do produkcji kolagenu oraz przyspiesza przepływ krwi, a razem z nią tlenu i składników odżywczych.
Karboksyterapia polega na wprowadzeniu odpowiednich ilości dwutlenku węgla pod skórę, w celu poprawienia jej kondycji. Może być stosowana w przypadku:
- cellulitu,
- rozstępów,
- miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej,
- wypadaniu włosów,
- łuszczycy,
- zmarszczek,
- blizn,
- worków i zasinień pod oczami,
- zwiotczenia skóry po porodzie,
- zaburzeń krążenia,
- w profilaktyce starzenia się skóry,
- przy wspomaganiu terapii odchudzających.
Cudowny gaz – podawanie
Iniekcja odbywa się za pomocą specjalistycznej aparatury medycznej, regulującej przepływ i temperaturę CO2. Gaz zostaje zaaplikowany poprzez cienką igłę. Zabieg nie jest bolesny, może jedynie wystąpić lekkie uczucie dyskomfortu.
Karboksyterapia to szybki, prosty i mało inwazyjny zabieg. Czas jego trwania i ilość potrzebnych sesji dobierane są indywidualnie i zależą od tego, jaki efekt ma zostać osiągnięty. Przykładowo redukcja zmarszczek czy worków pod oczami trwa zaledwie kilka minut, a usuwanie rozstępów z ud kilkanaście. Bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak leczenie cellulitu lub usuwanie zbędnej tkanki tłuszczowej wykonuje się w seriach – zwykle od 8 do 12 zabiegów, po jednym tygodniowo lub miesięcznie.
Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i sprawiać wrażenie opuchniętej. W rzeczywistości to skutek przemieszczania się pod skórą i rozprzestrzeniania gazu, który samoistnie zanika już po kilku minutach.
Należy pamiętać, ze tego rodzaju terapia nie gwarantuje natychmiastowego efektu, na pełny rezultat często trzeba czekać 6, a nawet 12 miesięcy. Warto jednak poczekać, ponieważ metoda odznacza się bardzo dużą skutecznością, a co najważniejsze jest w pełni bezpieczna.
Z karboksyterapii nie powinny korzystać kobiety w czasie ciąży, osoby z niewydolnością nerek, serca lub płuc oraz pacjenci leczący się za pomocą inhibitorów anhydrozy węglowej.