Wypełniacze to w medycynie estetycznej substancje, które pozwalają odzyskać objętość np. ust lub wygładzić zmarszczki.
Śmiercionośna trucizna czy magiczny eliksir młodości? To pytanie pojawia się często, gdy mowa o toksynie botulinowej, czyli… popularnym jadzie kiełbasianym.
Wypełniacze pozwalają skutecznie wygładzać zmarszczki.
Ta neurotoksyna, wytwarzana przez bakterie beztlenowe, to w rzeczywistości jedna z najsilniejszych naturalnych trucizn, jednak ma ona także silne działanie terapeutyczne. Od lat, podawana w odpowiednio małych dawkach, znajduje szerokie i powszechne zastosowanie w medycynie.
Od lat siedemdziesiątych botox powszechnie stosuje się ją jako substancję leczniczą w chorobach charakteryzujących się nieprawidłowym napięciem mięśniowym, a także w nadpotliwości. Odpowiednio spreparowana i użyta, w rękach doświadczonego lekarza, ta silna toksyna zyskuje nieocenione znaczenie terapeutyczne.
Jest często wykorzystywana między innymi przez lekarzy medycyny estetycznej. Na bazie toksyny botulinowej wytwarzany jest popularny botox – znany wypełniacz, od dawna uważany za doskonały sposób na szybkie i skuteczne odmłodzenie skóry, używany głównie w celu redukcji zmarszczek, szczególnie w okolicach brwi, oczu i na czole, oraz wygładzania skóry twarzy.
Magia botoxu
Zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące toksynę botulinową to metody stosunkowo proste i nieinwazyjne, dające szybkie oraz zadowalające większość pacjentów rezultaty.
Zabieg polega na wprowadzeniu preparatu za pomocą niewielkiej strzykawki w określony mięsień odpowiadający za mimikę konkretnej części twarzy. Efektem jest zatrzymanie pracy mięśnia i skurczenie skóry.
Dzięki temu wydaje się ona mniej pofałdowana, a co za tym idzie wizualnie wygląda młodziej i zdrowiej. Efekt utrzymuje się dość długo, przez około pół roku. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Można wykonywać go wielokrotnie bez ryzyka powikłań.
Stosowanie botoxu – jak niemal każdy inny zabieg medyczny – nie jest przeznaczony dla każdego i w każdej sytuacji. Istnieją przeciwwskazania do stosowania go między innymi u kobiet w ciąży oraz matek karmiących.
Nie powinno się także korzystać z tego preparatu w przypadku chorób płytki nerwowo-mięśniowej i przy rozległych uszkodzeniach skóry. Stosowanie preparatu wyklucza również przyjmowanie takich leków jak D-penicylamina czy cyklosporyna.
Nie jest także prawdą, że Botox można stosować w każdym wieku. To środek niewskazany dla osób bardzo młodych oraz pacjentów po sześćdziesiątym roku życia. Nie oznacza to jednak, że Botox jest przeznaczony wyłącznie do usuwania zmarszczek będących objawami starzenia.
Równie dobrze może stosować go osoba, której skóra nie zaczęła jeszcze ulegać temu procesowi, do redukcji np. zmarszczek mimicznych czy tzw. „kurzych łapek”.
Wypełniacze – Fakty i mity
Na temat botoxu krąży wiele informacji. Nie wszystkie z nich są zgodne z prawdą. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej, aby rozwiać wątpliwości oraz umiejętnie oddzielać fakty od mitów.
Przede wszystkim zabiegi przy użyciu botoxu nie mają nic wspólnego z chirurgią plastyczną. Nie wymagają interwencji chirurgicznej, są szybkie, proste, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Nie wiążą się też z ryzykiem powikłań.
Toksyna botulinowa to wprawdzie związek silnie trujący, ale podany w odpowiednio dobranych przez doświadczonego lekarza proporcjach nie stanowi żadnego zagrożenia, a uzyskane w ten sposób efekty są widoczne niemal natychmiast i utrzymują się dość długo.
Mitem są także często spotykane informacje przestrzegające przed tzw. efektem maski. W rzeczywistości botox nie unieruchamia całej twarzy i nie pozbawia jej mimiki. Preparat wprowadza się miejscowo, w celu wygładzenia jedynie wybranych partii twarzy. Działa on na dokładnie te mięśnie, które powodują fałdowanie skóry i nie ma żadnego wpływu na możliwości ekspresji mimicznej.
Inne zastosowania
Toksyna botulinowa bywa przydatna także w terapii kilku innych dolegliwości. W ostatnich latach wzrasta powszechność jej zastosowania w leczeniu:
- nadpotliwości dłoni, stóp i pach,
- migrenowych, napięciowych i chronicznych bólów głowy,
- spazmowych bólów mięśniowych, głównie szyi, karku i pleców,
- usuwaniu blizn pooperacyjnych i napięcia mięśni piersiowych, np. po zabiegach powiększających biust.