Lifting twarzy

lifting twarzyLifting twarzy pozwala szybko i skutecznie odmłodzić twarz, usunąć zmarszczki i poprawić jej rysy.

Któż z nas nie chce zachować młodego wyglądu przez długie lata? Któż nie marzy o tym, aby wyglądać jak gwiazda filmowa i mimo upływu czasu nie musieć przejmować się zmarszczkami, kurzymi łapkami, czy też innymi niedoskonałościami skóry pojawiającymi się wraz z wiekiem?

Bardzo skutecznym zabiegiem liftingu twarzy są nici Aptos

Czynniki starzenia się

Oczywistym jest, iż istnieją czynniki wiążące się z większym, bądź mniejszym ryzykiem szybkiego postępu objawów starzenia się skóry. Generalnie rzecz ujmując można je podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią te, na które nie mamy wpływu.

Pod tym pojęciem kryją się szeroko pojęte czynniki biologiczne. Należą do nich przede wszystkim czynniki genetyczne, uwarunkowania rodzinne, a także niektóre nieuleczalne, przewlekłe choroby oraz ich leczenie.

Druga grupa to czynniki modyfikowalne, takie jak na przykład narażenie zawodowe (niektóre substancje chemiczne oraz ich opary mogą przyspieszać starzenie się skóry), nadmierna ekspozycja na słońce (nie tylko predysponuje do przyspieszenia wyżej wspomnianych procesów, ale i zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry np. czerniaka), a także tryb życia.

Zrozumiałym jest, że w modzie jest piękna, brązowa opalenizna i nikt jadąc na wakacje do ciepłych krajów nie chce rezygnować z kąpieli słonecznych. Warto jednak pamiętać, iż może to nieść ze sobą określone ryzyko.

Dlatego powinno się zadbać o właściwą ochronę skóry zarówno poprzez stosowanie odpowiednich kremów z filtrem, jak i odzieży. Kwestią podstawową dla długotrwałego zachowania młodego i świeżego wyglądu skóry jest prowadzenie zdrowego trybu życia.

Niestety obecna rzeczywistość temu nie sprzyja. Żyjemy w czasach, gdzie wszechobecny pęd za karierą, pracą i pieniędzmi powoduje chroniczny brak czasu. Zniechęca nas to do dbania regularność posiłków, jak również zapewnienia sobie zdrowego i prawidłowo zbilansowanego pożywienia. Zamiast tego sięgamy po łatwo i szybko dostępne niezdrowe, pełne kalorii i toksyn posiłki typu fast food.

Czynniki środowiska i dieta

Duże ilości kawy oraz słodzonych napojów gazowanych zastępują właściwe źródło płynów jakim jest woda. Niejednokrotnie ciężko także wygospodarować chociaż kilka godzin w tygodniu, które warto by poświęcić na aktywność fizyczną. Zamiast tego wolimy wypoczywać biernie, na kanapie przed telewizorem. Ponadto wszystko kolejnym istotnym problemem jest coraz większe przewlekłe narażenie na stres.

Indukowane nim zaburzenia hormonalno-metaboliczne również powodują przyspieszenie procesów starzenia się. W rezultacie pojawiają się zmarszczki, niedoskonałości skórne, przedwczesne siwienie, czy też wypadanie włosów.

Czy oznacza to, że współczesny człowiek, który chce coś osiągnąć w życiu zawodowym nie ma co marzyć o długotrwałym zachowaniu młodego wyglądu? Na szczęście współczesna medycyna oferuje rozwiązanie tego problemu.

Czym jest lifting twarzy?

Lifting jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych zabiegów wykorzystywanych w celu łagodzenia objawów starzenia się. Podczas tego fizjologicznego procesu dochodzi do różnorodnych zmian w zakresie skóry takich jak powstawanie zmarszczek, kurzych łapek, ścieńczenie skóry oraz powstawanie różnego rodzaju defektów
i niedoskonałości skóry.

Drugą jego komponentą jest zanik podskórnej tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenie napięcie mięśni mimicznych. Skutkuje to zmniejszeniem napięcia i jędrności skóry oraz jej opadanie. Efektem tego jest tworzenie się nawisów skórnych w dolnych partiach twarzy.

Istotą liftingu jest zlikwidowanie tych nawisów, podciągnięcie skóry i zwiększenie jej jędrności przy użyciu dostępnych metod. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie twarzy młodego wyglądu. Zasadniczo istnieją dwa główne sposoby wykonywania tej procedury.

Pierwszym z nich jest klasyczne działanie chirurgiczne. Polega ono na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, mającego na celu osiągnięcie docelowego efektu. Druga metoda obejmuje oferowane przez medycynę estetyczną zabiegi z grupy tzw. liftingu bez skalpela, które obejmują między innymi: termolifting, zabiegi z wykorzystaniem, Dermapena, czy też użycie nici liftingujących.

Zakres procedury może być całościowy obejmujący obszar twarzy i szyi lub częściowy, którego obszar ogranicza się do okolicy żuchwy. Poszczególne techniki zostały omówione poniżej.

Dla kogo lifting twarzy?

Należy zdawać sobie sprawę, iż lifting jest zabiegiem usuwającym nadmiar skóry oraz przywracającym jej napięcie i jędrność. Nie powoduje on pozbycia się nadmiernej tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy. Zabieg może być wykonywany u prawie każdego, kto chce złagodzić lub wyeliminować objawy starzenia się skóry.

Ciężko wytypować idealny wiek do poddania się liftingowi, ponieważ tempo procesu starzenia się skóry oraz jego nasilenie są uzależnione od indywidualnych predyspozycji i różnią się. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu zapada najczęściej w momencie największego nasilenia objawów. Dla przykładu, statystycznie rzecz biorąc większość kobiet decyduje się na zabieg około 40 roku życia.

Lifting twarzy – chirurgiczny

Klasyczna i pierwotna metoda liftingu twarzy wykorzystuje ingerencję chirurga plastycznego. Polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru opadniętych tkanek i podniesieniu skóry. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Chirurg dokonuje nacięć w okolicy skroni, małżowiny usznej (zarówno przed jak i za nią) oraz w zakresie owłosionej skóry głowy. Następnie preparowane są płaty skórno-tłuszczowe, a nadmiar tkanek jest usuwany.

Ponadto delikatnie nacinana, a następnie naciągana jest powięź w obrębie twarzy. Naciąga się również uprzednio przygotowane płaty skórno-tłuszczowe i zszywa rany. Po tak przeprowadzonym zabiegu zwiększa się napięcie skóry i jej jędrność a zmarszczki ulegają wygładzeniu przy jednoczesnym zachowaniu mimiki i naturalnego wyglądu twarzy.

Co prawda istnieje możliwość nadmiernego spłycenia fałdów nosowo-wargowych i rynienki nosowo-wargowej, jednakże współczesna medycyna estetyczna oferuje możliwości łatwego, bezpiecznego i efektywnego retuszu powstałych defektów.

Dzięki lokalizacji miejsc cięcia blizny po wykonanym zabiegu są praktycznie niewidoczne. Chirurgiczny lifting twarzy jest metodą sprawdzoną i skuteczną, jednakże z pewnością mniej bezpieczną niż metody wykorzystywane przez medycynę estetyczną.

Wiąże się bowiem z większym ryzykiem powikłań związanych zarówno z samym zabiegiem oraz jego inwazyjnością jak i ze znieczuleniem. W związku z powyższym wiąże się on z koniecznością hospitalizacji, która może trwać nawet do kilku dni (w zależności od przebiegu około- i pooperacyjnego), a także dłuższym okresem rekonwalescencji.

Laser frakcyjny – lifting twarzy bez skalpela?

Współczesna medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw potrzebie zachowania młodego wyglądu przez długi czas. Dzięki dostępnym technikom istnieje możliwość przeciwdziałania objawom starzenia się skóry z użyciem małoinwazyjnych metod. Są one bezpieczne i nie wymagają hospitalizacji.

Jedną z powszechnie stosowanych metod jest laser frakcyjny. Zabieg ten polega na pobudzeniu procesów regeneracyjnych skóry, zwiększeniu jej napięcia i jędrności poprzez bodziec termiczny.

Światło lasera wykonuje mikrouszkodzenia w skórze otoczone tkanką zdrową, która „odbudowuje” uszkodzone fragmenty, dzięki temu dochodzi do wytworzenia nowego kolagenu, skóra staje się bardziej jędrna i napięta.

Celem przeprowadzenia zabiegu skórę znieczula się przy użyciu kremu EMLA.

Czasami konieczne jest zmniejszenie objętości chomików czy podbródka, wykonuje się wtedy odsysanie tłuszczu – liposukcja

Różnice

Laser frakcyjny pozwala odzyskać napięcie skóry bez interwencji skalpelem.

Stanowi wyśmienitą alternatywę dla klasycznej chirurgii. Dzięki swojej małoinwazyjności nie wymaga znieczulenia ogólnego, ani opieki anestezjologa. Eliminuje to ryzyko związane z zabiegiem chirurgicznym oraz znieczuleniem. W związku z powyższym nie ma konieczności hospitalizacji, ryzyko powikłań jest dużo niższe, a okres rekonwalescencji bardzo krótki.

Dodatkowo pobudzana jest ich synteza, której intensywność może być nawet dziesięciokrotnie większa niż w warunkach fizjologicznych. Jest to metoda, która dzięki całkowitej bezinwazyjności pozwala na przeprowadzenie zabiegu liftingu w newralgicznych okolicach ciała jak na przykład obszary oczu, usta czy narządów płciowych.

Efektem zabiegu termoliftingu jest zwiększenie napięcia skóry oraz jej jędrności, dzięki czemu przywracany jest jej młody i świeży wygląd.

Oczywiście istnieją także inne metody tak zwanego liftingu bez skalpela. Jedną z nich jest wykorzystanie nici liftingujących – nici Aptos, które przy pomocy sterylnej igły wprowadzane są pod skórę i umieszczane na granicy tkanki skórnej i mięśniowej, dzięki czemu oddziałują na obie te tkanki. Pobudzając zwiększają ich napięcie, czego efektem jest wygładzenie skóry i przywrócenie jej jędrności co pozwala dłużej przeciwdziałać objawom starzenia się skóry.

Czy dla wszystkich?

Należy pamiętać, że lifting twarzy, jak każda ingerencja w ciało człowieka, jest przeciwwskazany u niektórych ludzi. Nawet zabiegi niechirurgiczne (jak na przykład laser frakcyjny), małoinwazyjne nie mogą być wykonywane u wszystkich pacjentów. Pierwszym przeciwwskazaniem jest obecność stanów zapalnych (zarówno wirusowych, bakteryjnych jak i grzybiczych).

Przeprowadzenie zabiegu u takiego pacjenta mogło by się wiązać z ryzykiem rozprzestrzenienia infekcji, a także dużo większym prawdopodobieństwem powikłań po zabiegu pod postacią zakażenia rany. Nie należy go przeprowadzać także u ludzi z tendencją do tworzenia się blizn przerostowych (keloidów).

Przeciwwskazany jest również u pacjentów cierpiących na choroby związane ze znaczącymi zaburzeniami metabolicznymi organizmu, takimi jak cukrzyca czy też choroby nowotworowe. Nie wykonuje się go także u osób z zaburzeniami krzepnięcia jak i leczonych przeciwkrzepliwie z uwagi na zwiększone ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych lub też krwawień.

Do innych przeciwwskazań należą między innymi ciąża czy obecność wszczepionych urządzeń elektrycznych (na przykład rozrusznik serca czy kardiowerter-defibrylator). Dodatkowo w przypadku liftingu chirurgicznego do przeciwwskazań dochodzą padaczka, miesiączka, laktacja, niektóre zaburzenia neurologiczne, antybiotykoterapia, niektóre choroby autoagresywne.

Również zabieg lifting twarzy nie przeprowadza się u osób, które  nie spełniają kryteriów koniecznych do kwalifikacji do znieczulenia ogólnego, co z kolei jest określane przez anestezjologa (np. niektóre przewlekłe choroby współistniejące czy istotne klinicznie odchylenia w badaniach laboratoryjnych).

Lifting twarzy– sposób na młodą i zdrową cerę

Proces starzenia jest związany głównie z utratą pięknego i zdrowego wyglądu skóry. W pierwszej kolejności na działanie tego procesu narażona jest twarz.

Nie tylko pojawiają się na niej zmarszczki, ale także traci ona stopniowo objętość tkanki kostnej oraz tłuszczowej. Współczesna medycyna estetyczna potrafi jednak doskonale sobie radzić z wypisanym na ludzkich twarzach upływem czasu.

Lifting tradycyjny

Lifting twarzy to najpopularniejsza metoda przywracania twarzy młodego, zdrowego i świeżego wyglądu. Polega na usuwaniu nadmiaru skóry, pozbywaniu się fałdów grawitacyjnych i spłycaniu zmarszczek – najczęściej tych, występujących w dolnych partiach twarzy. Zabieg ten można przeprowadzać na całej twarzy lub wybranej jego części.

Tradycyjny lifting to metoda chirurgiczna. Skóra twarzy jest podczas zabiegu naciągana w kierunku górno-tylnym, a jej nadmiar zostaje usunięty. Cięcia wykonuje się w niewidocznych miejscach – na skroni, w okolicach uszu. Szwy zdejmowane są po około dwóch tygodniach – w tym czasie wskazane jest także unikanie wysiłku fizycznego i ograniczenie aktywności.

Możliwy jest krótkotrwały obrzęk czy niewielkie wycieki krwi, a okres gojenia trwa około miesiąca. Twarz uzyskuje normalny wygląd po 10 dniach, jednak ostateczny efekt można zaobserwować dopiero po trzech miesiącach, jest on jednak trwały, a zabieg wykonuje się jednorazowo.

Współczesna medycyna estetyczna wciąż jednak rozwija się i zna już metody przynoszące rezultaty porównywalne z liftingiem tradycyjnym, jednak nie wymagające wcale interwencji chirurgicznej, uciążliwego noszenia opatrunku ani długiej rekonwalescencji i oczekiwania na pożądany efekt.

Lifting miękki

Obecnie medycyna estetyczna w większości przypadków wykorzystuje nowoczesną, znacznie mniej inwazyjną metodę, nazywaną “liftingiem miękkim” lub “liftingiem wolumetrycznym”, w rzeczywistości będącą po prostu objętościowym modelowaniem twarzy przy pomocy kwasu hialuronowego o dużej gęstości. Zabieg liftingu miękkiego przywraca twarzy utraconą objętość i koryguje zarys jej tkanek miękkich w odpowiednich obszarach.

Ta forma liftingu jest aktualnie najszybszą, najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną metodą przywracania twarzy młodego i zdrowego wyglądu oraz niwelowania efektów starzenia się skóry. Jak większość najnowocześniejszych zabiegów medycyny estetycznej cechuje się też spektakularnością natychmiastowych rezultatów.

Wprowadzany pod skórę implant, to całkowicie biozgodny i biodegradowalny preparat naturalnego pochodzenia o jednorodnej, identycznej z ludzką tkanką konsystencji, miękki I elastyczny. Aplikowany jest bezboleśnie za pomocą jednego wkłucia we wszystkich wymagających tego miejscach. Efekt wizualny jest natychmiastowy, a skutki niepożądane w postaci delikatnych, szybko zanikających krwiaków występują niezwykle rzadko.

Rezultat zabiegu utrzymuje się od 12 do 24 miesięcy. Skóra po miękkim liftingu sprawia wrażenie napiętej, zdrowej I wypoczętej, okoliczne tkanki zostają też nawilżone przez wchłaniający się implant, co sprawia, że po wykonaniu serii powtarzalnych zabiegów odzyskują one stopniowo naturalne zdrowie.

Lifting twarzy miękki jest szczególnie wskazany w celu uwydatnienia kości jarzmowych, modelowania policzków oraz podbródka, a także wypełniania zagłębień w okolicach skroniowych.

Jedyne przeciwwskazania to ciąża, karmienie piersią, cukrzyca oraz choroby autoimmunologiczne.

Terapie łączone

Miękki lifting kwasem hialuronowym można także łączyć z innymi metodami wspomagającymi modelowanie twarzy, w celu dodatkowego utrwalenia lub ulepszenia ostatecznego efektu. Lekarze medycyny estetycznej często doradzają swoim pacjentom dobrane indywidualnie do potrzeb tzw. terapie łączone. Jest to odpowiednio skomponowana kombinacja technik w skład których może wchodzić: miękki lifting, modelowanie toksyną botulinową, laseroterapia, mezoterapia, mikrodermabrazja oraz metody wykorzystujące ultradźwięki, a także lecznicze peelingi.

Lifting całej twarzy można wykonać skutecznie i bezpiecznie nićmi Aptos

Kliknij w ikonkę, aby zobaczyć opis

nici Aptos

Top