Kosmetolog

Kosmetolog –  kto to jest?

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązujemy do wyglądu zewnętrznego.

Nieodłączną częścią zachowania jego atrakcyjności jest zadbanie o właściwy stan skóry. Istnieje kilka dziedzin wychodzących na przeciw tej potrzebie.

Dermatolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń skóry, a lekarz medycyny estetycznej pomaga wydłużyć czas jej młodości oraz wyeliminować niedoskonałości. Jednakże te dziedziny nie mogłyby przynosić oczekiwanych rezultatów, gdyby nie wspomagające działanie kosmetologa.

Kosmetolog wykonuje między innymi takie zabiegi jak: makijaż permanentnydepilacja laserowa

Przedstawiamy nasze Panie kosmetolog:

kosmetolog, Patrycja GębczyńskaPatrycja Gębczyńska – absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji, licencjonowany kosmetolog ze specjalizacją podolog.

Przez okres studencki pracowała jako kosmetyczka, następnie odbyła staż w Poradni Medycznej Pielęgnacji Stóp w Jeleniej Górze jako podolog.

Regularnie uczestniczy w szkoleniach z najnowszych technik zabiegowych, by zwiększyć swoją wiedzę i kompetencje.

Cechuje ją otwartość oraz życzliwość. Zawsze dba o komfort pacjentów.

kosmetolog, Katarzyna GrochowskaKatarzyna Grochowska

licencjonowany kosmetolog,

absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu oraz Medycznego Studium Zawodowego w Zielonej Górze. Każdego klienta traktuje indywidualnie, skupiając się na jego potrzebach i zadowoleniu.

Wyznaje zasadę: „Piękno jest w każdym z nas”.

Uwielbia zabiegi pielęgnacyjne z masażem twarzy, szyi i dekoltu, kiedy osoba poddana zabiegowi jest odprężona i zrelaksowana oraz zabiegi oczyszczające, manualne jak i z zastosowaniem peelingów chemicznych.

W wolnym czasie uzupełnia wiedzę i umiejętności w trakcie szkoleń oraz czytając publikacje branżowe. Prywatnie fanka horrorów, dobrego jedzenia, lubi spędzać czas z przyjaciółmi.

Maja Karpiewska

magister kosmetologii, absolwentka Uniwersytetu Medycznego oraz Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji. W pracy zawodowej najbardziej fascynują ją zabiegi pielęgnacyjne twarzy, laseroterapia oraz nowoczesne technologie. Do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, ponieważ uważa że najważniejszy jest jego komfort i zadowolenie. Stara się ciągle pogłębiać swoją wiedzę poprzez czytanie literatury branżowej oraz uczestnictwo w licznych szkoleniach.
W wolnym czasie ćwiczy jogę oraz czyta kryminały.

Co to jest kosmetologia i czym zajmuje się kosmetolog?

Kosmetologia jest dziedziną o bardzo szerokim spektrum działań profilaktyczno-terapeutycznych. Podstawowym zadaniem kosmetologa jest badanie, opisywanie, leczenie i przede wszystkim pielęgnowanie skóry. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy jest ona dotknięta różnego rodzaju schorzeniami lub też defektami. Na temat pochodzenia samego określenia „kosmetologia” istnieją różne teorie.

Według pierwszej pochodzi ono od greckiego słowa kosmetes oznaczającego sługę toaletowego, a także od słowa kosmetikos, które oznacza „upiększający”. Inna hipoteza głosi, że genezą powstania określenia „kosmetologia” jest słowo kosmos, w tym przypadku tłumaczone jako początek, świeżość i piękno. Jej pierwsze korzenie sięgają czasów Starożytnego Egiptu.

Dwa zasadnicze kierunki działań kosmetologa obejmują działania interwencyjne oraz nieinwazyjne. Do działań interwencyjnych zalicza się przede wszystkim dbanie o właściwą higienę życia i odżywiania. Z kolei nurt nieinwazyjny obejmuje wszelkie działania, których celem jest poprawienie estetyki wyglądu zewnętrznego. Obejmują one zastosowanie wszelkiego rodzaju kosmetyków, zabiegów pielęgnacyjnych i dietetycznych, a także rehabilitacji.

Jaki jest zakres działań kosmetologa?

Kosmetologia jest dziedziną interdyscyplinarną, łączącą w sobie szerokie spektra zagadnień wywodzące się z różnych gałęzi nauki i medycyny. Do najważniejszych z nich należą dermatologia, medycyna estetyczna, chirurgia plastyczna, chemia, a także podstawowe nauki medyczne takie jak anatomia, histologia, czy też fizjologia komórki. Ponadto w zawodzie kosmetologa niezbędna jest również znajomość podstaw psychologii, sensoryki i higieny.

Zakres usług wykonywanych w gabinecie kosmetycznym jest bardzo szeroki. W zasadzie można wyodrębnić pewien podział ze względu na cel, który chcemy osiągnąć. Pierwszą grupę zabiegów stanowią te, które mają za zadanie przedłużyć. Wpisują się w nią wszelkie procedury wykorzystywane jako profilaktyka procesów starzenia się skóry, a także zapobieganie ich efektom bądź przynajmniej ich złagodzenie. Drugą grupę stanowią zabiegi, których rezultatem jest poprawienie wyglądu.

Należą tutaj wszelkiego rodzaju zabiegi upiększające, zapobieganie powstawania różnego rodzaju niedoskonałości wtórnych, a także eliminowanie tych już powstałych. W ten zakres działań wpisują się również różnego rodzaju zabiegi mające na celu korygowanie wad wyglądu zewnętrznego. Trzecią grupę stanowią zabiegi mające na celu postępowanie sensu stricte związane z medycyną, na przykład jako leczenie pomocnicze schorzeń dotykających skóry, terapia otyłości, czy metoda usuwania skórnych odczynów polekowych.

Oprócz opisanej powyżej części praktycznej, w zakresie działań kosmetologii znajdują się również badania i zagadnienia teoretyczne. Należą do nich na przykład analiza i ustalanie składów chemicznych kosmetyków (na przykład kremów), lub też wpływ promieniowania ultrafioletowego na stan skóry i fizjologiczne procesy komórkowe i metaboliczne w niej zachodzące.

Jakie są najważniejsze zabiegi, które  wykonuje kosmetolog?

  • laserowe usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego
  • laserowe zamykanie naczynek i rumienia
  • makijaż permanentny
  • depilacja laserowa
  • peelingi chemiczne
  • zabiegi na ciało np. Venus Legacy

W zakres działań kosmetologii wchodzi wiele różnego rodzaju zabiegów mających na celu osiągnięcie różnych celów. Można je podzielić na trzy zasadnicze grupy. Możemy więc wyróżnić kosmetologię upiększającą, kosmetologię pielęgnacyjną oraz kosmetologię leczniczą.

Kosmetologia upiększająca jest jedną z gałęzi tej dziedziny, która jest zasadniczo najbardziej stereotypowa i kiedy myślimy „kosmetologia”, widzimy właśnie te zabiegi. W tę grupę procedur wpisują się przede wszystkim zabiegi mające na celu poprawę urody. Znajdą się tu więc zabiegi poprawiające wygląd paznokci zarówno rąk jak i stóp, czyli szeroko rozumiany manicure i pedicure. Ponadto wykonywany jest szereg różnego rodzaju makijaży, w tym makijaż permanentny, okolicznościowy, a także zagęszczanie i przedłużanie rzęs oraz regulacja brwi. Do tej grupy zalicza się również zabiegi depilacyjne.

Kosmetolog – co jeszcze

Kolejną wyodrębnioną grupę stanowią zabiegi wchodzące w skład tej dziedziny wiedzy jest tak zwana kosmetologia pielęgnacyjna. Ta klasyfikacja również nie budzi niczyjego zdziwienia. Wpisują się w nią te procedury, których zadaniem jest wspomaganie procesów rewitalizacyjnych i regeneracyjnych skóry, a także działanie liftingujące. Dzięki nim możliwe jest dłuższe utrzymanie elastyczności i sprężystości skóry, a także mięśni mimicznych, co w rezultacie prowadzi do zredukowania, a nawet wyeliminowania wszelkiego rodzaju bruzd, czy też zmarszczek. Najbardziej reprezentatywnymi procedurami zaliczanymi do tej grupy są między innymi maski, zabiegi złuszczania naskórka czy też mikrodermabrazja.

Ostatnia wyodrębniona grupa zabiegów wykonywanych przez kosmetologa określana jest mianem kosmetologii leczniczej lub terapeutycznej. Gałąź ta w powszechnym rozumieniu najmniej kojarzona jest z zakresem działań kosmetologa. W tym przypadku wspomaga ona działania terapeutyczne dermatologa czy lekarza medycyny estetycznej mające na celu likwidację defektów skóry, bądź też łagodzenie czy likwidacja skórnych następstw różnych schorzeń zarówno skórnych jak i układowych. Znajdą się tutaj zabiegi takie jak mezoterapia, radiofekwencja mikroigłowa, czy też zabiegi z wykorzystaniem promieniowania świetlnego.

Zakres chorób, w których kosmetologia znajduje pomocnicze zastosowanie jest stosunkowo duży i obejmuje zarówno różnego rodzaju zmiany barwnikowe (bielactwo, ostuda, piegi czy tatuaże), uszkodzenia mechaniczne (modzele, odciski), zaburzenia wydzielania potu i łoju, jak i zmiany w zakresie włosów czy też paznokci.

Top