Blizny po trądziku to już nie problem, medycyna estetyczna ma kilka skutecznych i bezpiecznych metod ich usuwania.
Współczesny świat niesie za sobą wiele zagrożeń, a klimat, w którym żyjemy, styl życia oraz spożywane produkty mają bezpośredni wpływ na kondycję naszej skóry. Istnieje wiele czynników, dzięki którym traci ona jędrność, zdrowie i blask.
Jednym z nich jest bezsprzecznie trądzik i ślady po nim – blizny po trądziku. Wspomniana nieleczona dermatoza stanowi podłoże dla nieestetycznych wytworów, którymi są blizny potrądzikowe.
Zdarza się, że leczenie farmakologiczne zmian skórnych przynosi pożądane efekty, mimo wszystko blizny pozostają. Obserwując rozwój medycyny estetycznej można z przekonaniem stwierdzić, że nie są już one problemem. Poniżej przedstawione zostały nowoczesne, efektywne i profesjonalne sposoby leczenia blizn.
Rezultaty stosowanych metod są satysfakcjonujące nawet dla najbardziej wymagających pacjentów. Obecnie z dobrym skutkiem stosowany jest laser frakcyjny.
Trądzik to powszechne schorzenie, którego powstawanie związane jest z nadmierną czynnością gruczołów łojowych. Dotyczy obu płci, a zmiany skórne najczęściej umiejscawiają się w obrębie skóry twarzy, pleców oraz klatki piersiowej. Z reguły pojawia się między 11. a 30. rokiem życia, choć może wystąpić w każdej grupie wiekowej.
Istotne znaczenie w przypadku trądziku ma włączenie odpowiedniego leczenia. Badania naukowe dowodzą bowiem, że niewłaściwe postępowanie terapeutyczne lub jego brak stanowi główną przyczynę powstawania blizn oraz przebarwień.
Mianem blizny (łac. cicatrix) określa się tkankę łączną włóknistą, powstałą w miejscu wcześniejszego uszkodzenia skóry właściwej. Jeśli proces gojenia zachodzi w sposób prawidłowy, powstają tzw. blizny zanikowe, które spotykane są najczęściej. Innym rodzajem wspomnianych zmian są przerośnięte i twarde blizny, zwane również bliznowcami (keloid). Mogą one pojawić się w każdym wieku, jednak ryzyko ich rozwoju jest znacznie większe u dzieci, młodzieży oraz ludzi młodych.
Warto zwrócić uwagę, że występowanie nieestetycznych pamiątek po przebytym trądziku stanowi problem zarówno natury kosmetycznej, jak i psychospołecznej. Obecność szpecących zmian to kłopot nie tylko nastolatków, ale również wielu osób dorosłych, który nierzadko obniża samoocenę, utrudnia nawiązywanie kontaktów interpersonalnych, a nawet jest przyczyną rozwoju zaburzeń depresyjnych.
Biorąc pod uwagę wymienione aspekty, można z łatwością stwierdzić, że blizny potrądzikowe niewątpliwie wymagają leczenia. Jest wiele skutecznych metod, które zna medycyna estetyczna.
Blizny po trądziku leczenie
Wśród skutecznych sposobów, pozwalających na zlikwidowanie tych nieestetycznych przypadłości znajdują się:
MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA
Mezoterapia mikroigłowa jest metodą terapeutyczną, która umożliwia skuteczną aplikację w głąb skóry związków aktywnych, co prowadzi do wyraźnego spłycenia blizn potrądzikowych. Wykonanie licznych, niewielkich nakłuć pozwala na ominięcie warstwy rogowej i wprowadzenie w okolice żywych warstw naskórka substancji odżywczych oraz leczniczych, zawierających w swoim składzie między innymi dobroczynny kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy, witaminy oraz wyciągi roślinne.
Narzędziem znacznie poprawiającym efektywność mezoterapii jest niewątpliwie Dermapen. Urządzenie to zawiera system jednorazowych, wymiennych igieł, wykonanych ze stali chirurgicznej. Jego aktywność polega na automatycznym nakłuwaniu skóry, w sposób pulsacyjny, dzięki czemu na danym obszarze uzyskuje się swego rodzaju siatkę mikrouszkodzeń, co pobudza otaczające tkanki do intensywnej odbudowy.
Głębokość wykonywanych perforacji dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta i zawiera się w zakresie od 0,5 do 2,5 mm. Mechanizm działania Dermapenu polega na stymulowaniu produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny oraz aktywacji fibroblastów poprzez działanie czynników wzrostowych pochodzenia płytkowego.
Efektem tych procesów jest poprawa gęstości i elastyczności skóry oraz jej lepsze odżywienie. Rezultaty zastosowanej terapii u części pacjentów widoczne są już po pierwszym zabiegu. Pełen efekt widoczny jest jednak dopiero po wykonaniu kilku procedur, których liczba uzależniona jest od nasilenia zmian oraz kondycji skóry.
Osocze bogatopłytkowe
Mezoterapia może być również przeprowadzona przy użyciu osocza bogatopłytkowego (PRP, ang. Platelet-Rich Plasma), które jest preparatem krwiopochodnym, otrzymywanym z własnej krwi pacjenta. Osocze staje się bogate w płytki dopiero po odpowiednim odwirowaniu krwi, kiedy to uzyskuje się kilkukrotnie skoncentrowane trombocyty, zawierające liczne czynniki wzrostowe oraz białka adhezyjne, które po uwolnieniu odgrywają istotną rolę w procesach regeneracyjnych.
Stymulują bowiem fibroblasty to tworzenia nowego kolagenu, aktywują komórki macierzyste i wspomagają powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Przyśpieszają też odnowę skóry oraz wpływają korzystnie na jakość połączeń między poszczególnymi komórkami.
Bez wątpienia, dużą zaletę osocza bogatopłytkowego stanowi nie tylko dobrze udokumentowana wysoka skuteczność, ale również całkowite bezpieczeństwo. PRP to preparat autologiczny, uzyskany z własnych tkanek, co sprawia, że jest on w pełni neutralny immunologiczne i nieszkodliwy na organizmu, redukując tym samym ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Zarówno Dermapen, jak i osocze bogatopłytkowe mogą być stosowane jako osobne zabiegi, jednak w oparciu o przeprowadzone badania wiadomo, że spektakularne rezultaty daje skojarzenie tych dwóch metod terapeutycznych.
Przeprowadzenie tego typu terapii znacznie podnosi jej skuteczność, ponieważ wprowadzane substancje czynne w większym stopniu wnikają w głąb skóry. Uzyskuje się wówczas podwójny efekt, który polega na wygładzeniu i lepszym odżywieniu skóry oraz stymulowaniu jej odbudowy, dzięki czemu blizny ulegają zrównaniu z wierzchnią warstwą skóry i stają się niewidoczne.
W niektórych sytuacjach wskazany jest przeszczep tłuszczu, ze względu na działanie komórek macierzystych
KARBOKSYTERAPIA
Karboksyterapia jest kolejnym skutecznym sposobem, pomagającym pozbyć się niechcianych blizn po trądziku. Stosowana w medycynie od wielu lat, wykorzystuje lecznicze właściwości dwutlenku węgla. Jest bezpieczną, mało inwazyjną i potwierdzoną klinicznie metodą, która z powodu dużej efektywności cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Wykorzystywany CO2, jako naturalny produkt spalania tlenu przez komórki, nie jest szkodliwy dla organizmu i nie powoduje żadnych niekorzystnych reakcji. Karbosyterapia polega na podskórnym wstrzyknięciu dwutlenku węgla do tkanek wymagających odnowy, metodą ręczną lub przy pomocy pneumatycznego pistoletu. CO2 bez problemu przenika do okolicznych tkanek powodując rozszerzenie istniejących już naczyń krwionośnych i wpływając na powstawanie nowych.
Zwiększa się więc przepływ krwi, składników odżywczych i tlenu w obrębie stymulowanego obszaru, a także dochodzi do poprawy mikrokrążenia i odnowy komórek. Ponadto, w okolicy poddawanej zabiegowi dochodzi do istotnego wzrostu produkcji kolagenu i elastyny, co w połączeniu z aktywacją procesów gojenia powoduje przebudowę tkanki bliznowatej w ten sposób znikają blizny po trądziku.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że proces naprawczy zachodzi etapowo. Z każdym następnym zabiegiem skóra regeneruje się, jest bardziej gładka i elastyczna, a niechciane zmiany ulegają całkowitemu i trwałemu usunięciu. Karboksyterapię można przeprowadzać w połączeniu z Dermapenem i/lub osoczem bogatopłytkowym.
Zastosowanie dwutlenku węgla przed wspomnianymi metodami potęguje ich działanie, co znacznie poprawia jakość uzyskiwanych efektów leczenia.
LASEROTERAPIA
Laseroterapia jest bez wątpienia jednym z najbardziej skutecznych sposobów terapeutycznych, umożliwiających usunięcie blizn potrądzikowych, a wyraźne efekty zastosowanego leczenia można zauważyć już po pierwszym zabiegu.
Wspomniana metoda polega na wprowadzeniu w głąb skóry wąskich wiązek energii laserowej, które cechują się wysoką koncentracją mocy oraz równomierną penetracją. Prowadzi to do usunięcia obumarłych warstw naskórka, co jednocześnie redukuje powstałe wcześniej nierówności, przerosty oraz przebarwienia i tym samym wygładza skórę.
Wiązki lasera wywołując uszkodzenia tkanek w obrębie stymulowanego obszaru, wyzwalają naturalną reakcję ustroju, polegającą na aktywacji procesów gojenia i produkcji nowego kolagenu, czego konsekwencją jest przebudowa skóry i poprawa jej ukrwienia.
W efekcie, blizny przerośnięte ulegają spłaszczeniu, natomiast zanikowe zostają wypełnione, wyrównując tym samym powierzchnię skóry. Inną korzyścią płynącą ze stosowania lasera frakcyjnego jest hamowanie resztkowych stanów zapalnych skóry, poprzez pobudzanie procesów immunologicznych.