Dlaczego warto biegać?

dlaczego warto biegaćNiekwestionowanym „szkieletem” zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna, cała reszta stanowi swego rodzaju „mięsko”, którym owy szkielet jest obtaczany.

Wśród wszystkich form ruchu do najprostszych należy bieganie. Ale dlaczego warto biegać? Bieganie ma znakomity wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu – „otwiera umysł” i uwalnia go od codziennych trosk, korzystnie wpływa  na samopoczucie i choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi, także wiele innych sfer naszego życia. Korzyści z uprawiania tego sportu jest naprawdę dużo.

Bieganie – przyjemność w czystej postaci

Aktywność fizyczna uzależnia i nie jest to wcale żadne odkrycie, a teoria, która znalazła swe naukowe potwierdzenie już w latach 70. XX wieku.

Podczas biegu po jakimś czasie zaczynamy odczuwać nieokiełzaną radość, która, wymazuje zmęczenie, odciąża nogi i nakazuje niemal biec dalej do przodu. Przez niektórych stan ten nazywany jest euforią biegacza, inny tłumaczą go po prostu odpowiednim rozgrzaniem mięśni.

Tak czy inaczej pewne jest, że pod wpływem długotrwałego wysiłku fizycznego w płacie czołowym i układzie limbicznym uwalniają się endorfiny, tzw. „hormony szczęścia”. I dla takich doświadczeń warto jest podjąć biegowe wyzwanie. A profitów jest przecież znacznie więcej..

Bieganie, a indywidualne korzyści:

  • systematyczne bieganie podnosi wydolność organizmu i wzmacnia kości oraz mięśnie, co pozytywnie wpływa na postawę naszego ciała. Mając silne mięśnie łatwiej jest bowiem „trzymać się prosto”, dzięki czemu nie doprowadzamy do asymetrii sylwetki,
  • bieganie wzmacnia serce, usprawnia pracę płuc i krwioobiegu, dzięki czemu czujemy się sprawniejsi i zmniejszamy ryzyko chorób układu krążenia, które są bolączką większości Polaków,
  • bardzo przekonującym argumentem jest także na pewno opóźnianie procesów starzenia. Poprzez bieganie nasza skóra staje się lepiej ukrwiona i zdecydowanie młodziej wygląda,
  • bieganie jako jeden z najintensywniej spalających tłuszcz sportów jest znakomitym sposobem na schudnięcie – „spłaszcza ono brzuch, podnosi tyłek”, pozwala także na ładne wyrzeźbienie sylwetki, zwłaszcza jej dolnych partii,
  • badania naukowców wykazały, że aktywność fizyczna zmniejsza niepokój i poprawia jakość snu,
  •  bieganie wpływa także bardzo korzystnie na nasze libido – aktywność fizyczna ma nieoceniony wpływ na nasze umiejętności i możliwości seksualne.

Bieganie to sport na całe życie, a  im wcześniej zaczniemy, tym dłużej biegać będziemy!

Lekarz medycyny estetycznej, chirurg. Międzynarodowy trener technik Aptos