Dziewięć miesięcy kobieta w ciąży tyje. Zmienia się jej ciało, przystosowując do nowej roli. Teoretycznie rozsądne byłoby dać młodej mamie tyle samo czasu na powrót do sylwetki sprzed ciąży. Niestety praktyka nakazuje co innego. Zatem jak schudnąć po ciąży?
Większość współczesnych mediów wymaga, by sylwetka powróciła do stanu sprzed ciąży właściwie od razu, w kilkanaście dni po porodzie. Kwestią honoru jest szybkie zmieszczenie się w odzież sprzed ciąży. Do tego motywuje również najbliższe otoczenie. Jednak czy to w ogóle jest możliwe?
Ile kobieta tyje w ciąży?
W ciąży kobieta może zwiększyć swoją wagę o 5-8 kilogramów, co uznamy raczej za niewielki wzrost wagi. Może również przytyć w granicy 11-15 kilogramów, co mieści się w średniej oraz około 18-20 kilogramów i więcej, co już jest całkiem dużo.
Jak schudnąć po ciąży?
Im kobieta jest szczuplejsza, tym teoretycznie może więcej przytyć. Jednak im jej masa wyjściowa jest wyższa, tym zaleca się, by bardziej zważała na to, co je. Oczywiście odchudzanie w ciąży to nie najlepszy pomysł, jednak już racjonalne zbilansowane odżywanie jak najbardziej.
Jeśli przyszła mama dba o jakość tego, co je, nie spożywa tyle, by można było powiedzieć, że je za dwóch, ale dla dwóch, można liczyć, że przytyje tyle i w taki sposób, że pozbycie się nadmiaru kilogramów po ciąży nie będzie stanowiło większego problemu. Jeśli nawet waga skoczy znacząco, ale nadmiar tłuszczyku będzie pochodził z „dobrych źródeł”, po ciąży będzie dużo łatwiej się ich pozbyć.
Odchudzanie po ciąży
Jeśli jednak profilaktyka zawiodła i z różnych powodów nie udało się zachować szczupłej sylwetki, nic straconego. Można popracować nad wyglądem po ciąży. Bez zbędnego stresu, z taktycznym podejściem, cierpliwie.
Jak jednak dokonać rewolucji? Zwłaszcza gdy całe życie tak bardzo się zmienia i codzienność wypełnia tak wiele nowych obowiązków? Nie będzie niczym zaskakującym, jeśli jako młoda mama nie będziesz miała czasu ani chęci, by ćwiczyć. Zmęczona nocnym wstawaniem do dziecka, zaspokajaniem podstawowych jego potrzeb, możesz mieć wrażenie, że nie sprostasz zadaniu, jakie przed Tobą staje i nie stracisz zbędnych kilogramów. Jednak to wcale nie jest prawda. Nie trać wiary! Chwilowe poczucie, że nie masz siły lub „że wcale Ci aż tak nie zależy” dość szybko minie. Jeśli oczywiście dasz sobie na to szansę.
Najtrudniej zacząć
Gdy oczy same się zamykają, a plecy bolą od wysiłku, można szybko zrezygnować z ćwiczeń. Jednak wystarczy zacząć, by zauważyć efekty starań. Korzyści jest sporo:
- po pierwsze zyskuje się energię,
- można się odstresować,
- wzmocnić mięśnie, co jest nie bez znaczenia, jeśli chodzi o wyzwania stojące przed młodymi rodzicami,
- poczuć się lepiej (za sprawą wydzielonych w trakcie ćwiczeń endorfin),
- uwolnić ciało od toksyn, co korzystnie wpływa na karmienie piersią i samopoczucie.
Przyjrzyj się menu
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś w ciąży, to czas tuż po porodzie jest odpowiedni, by przyjrzeć się codziennemu menu. Także dlatego, że już wkrótce narodzone dziecko będzie Twoim osobistym krytykiem i obserwatorem.
Jeśli sama nie jesz warzyw, nie stosujesz się do zasad zdrowej diety, nie możesz oczekiwać, że Twoje dziecko będzie jeść zdrowo. Dlatego jeśli nie jesteś w stanie zmienić swojego menu dla siebie, to zrób to dla dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że konsekwentnie stosowane zmiany, obowiązujące wystarczająco długo, wchodzą w krew i można liczyć, że na stałe będą Ci towarzyszyć. A Ty nie będziesz chciała wrócić do starych, niezdrowych nawyków.
Zmiana menu po urodzeniu dziecka ma szczególne znaczenie, jeśli karmisz piersią. Twoje dziecko wraz z mlekiem powinno bowiem otrzymywać wystarczającą ilość cennych substancji, mikroelementów i witamin. Nie wystarczy podawać piersi maluszkowi, trzeba zadbać o to, by mleko powstawało z dobrej jakości składników. Wtedy mamy pewność, że maluszek będzie rósł szybko i zdrowo.
Jest jeszcze jedna wiadomość, o której warto pamiętać: karmienie piersią pozwala skutecznie chudnąć. Wiele młodych mam zauważyło, że podawanie piersi pozwoliło szybciej im wrócić do sylwetki, którą były w stanie zaakceptować.
Wysypianie się
Choć to przy małym dziecku nie jest proste, ze względu na swoje dobro, warto zadbać o to, by odpoczywać wystarczająco długo i często. Dobra praktyka to kładzenie się wtedy, kiedy dziecko śpi, także w dzień. Warto również korzystać z pomocy najbliższych osób. Sen pozwala bowiem wyregulować metabolizm i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki.
Stres
Pierwsze miesiące z małym dzieckiem w domu mogą być wyjątkowo stresujące. Zmęczenie, zmiana stylu życia, trudność z wygospodarowaniem czasu dla siebie mogą być powodem stresów. Młoda mama powinna na nowo się nauczyć sztuki relaksu, po to, by nie zajadać stresu i nie dostarczać dodatkowych, trudnych w zgubieniu kalorii.
Uświadomienie sobie, w jaki sposób funkcjonujemy, jak reagujemy na stresujące sytuacje, dlaczego sięgamy po kaloryczne przekąski, może pozwolić nam postawić pierwszy ważny krok na drodze do szczupłej sylwetki.
Czasami u pań po ciąży pozostają zmiany na skórze w postaci rozstępów. Stosowanie lasera frakcyjnego i mezoterapii pozwala skutecznie przeprowadzić redukcję rozstępów.