Nie ma mowy o atrakcyjnym wyglądzie, bez zgrabnej figury. Jak zadbać o figurę? Liczy się nie tyle co odpowiednia waga, ale to, aby ciało było proporcjonalne, skóra jędrna a sylwetka sprawiała wrażenie zdrowej, młodej i pełnej życia. Dlatego dbanie o figurę jest działaniem wielopłaszczyznowym, nastawionym na zdrowe odżywianie, kształtowanie sylwetki oraz pielęgnowanie skóry.
To również dobrze rozumiane rozpieszczanie siebie, czyli czynienie się szczęśliwym, bo w zdrowym ciele zdrowy duch i na odwrót. Jest jeszcze coś: podejście do własnego wyglądu, od którego zależy bardzo wiele. Z jednej strony pozwala ono dodać wdzięku, lekkości, zgrabności lub z drugiej, wręcz przeciwnie: odebrać największe atuty nawet wyjątkowo pewnej siebie osobie.
Uwarunkowania genetyczne
To, czy będziemy mieli skłonność do tycia, odkładania się tłuszczu w okolicy brzucha lub bioder ma ścisły związek z genetyką. Nasza sylwetka oraz jej wygląd uzależniona jest od tego, co zapisane i oddane nam zostało w chwili urodzenia. To dlatego wiele córek wygląda niemal identycznie jak ich matki, podobnie się poruszają, mają skłonność do określonych chorób oraz dolegliwości. Na szczęście genetyka to nie wyrocznia i pod wieloma względami istnieje możliwość wpływania na wygląd własnego ciała.
Zapamiętaj:
- przyjrzyj się najbliższym,
- jeśli słyszysz historie o zmianie sylwetki w rodzinie, dowiedz się, kiedy „roztyła” się siostra mamy, w jakim momencie przestał ćwiczyć dziadek: być może uda Ci się uniknąć popełnionych przez nich błędów,
- poznaj choroby, na które chorują Twoi najbliżsi. Wielu z nich nie sprzyja współczesny styl życia, przejadanie się, brak ruchu,
- znajdź w rodzinie motywację i wsparcie do zmian,
- zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić: naukowcy odkryli, że każdy z nas ma pewną wagę wzorcową, która jest dobrana do potrzeb naszego ciała i sylwetki. Wszelkie starania, by ją zmienić są bardzo trudne i skazane na ciągłą walkę, którą nie zawsze warto prowadzić.
Czas
Na wygląd naszej figury ma wpływ niestety również czas. To on decyduje o wielu zmianach, które następują wraz z upływem lat oraz wymusza korektę własnych przyzwyczajeń. Przykładowo to, co bowiem pozostawało bezkarne w wieku dwudziestu lat, już dziesięć lat później ze względu na spowolniony metabolizm ma konkretny wpływ na nasz wygląd.
Czas, o ile nie potraktujemy jego ostrzeżeń dosłownie, może poczynić spore zmiany w naszym wyglądzie. Nie od razu, ale przez wiele miesięcy gromadząc wiele komórek tłuszczowych oraz otwierając drogę do zmieniania wskazań wagi przez nadmierne kilogramy.
Jak zadbać o figurę – porady
Dlatego dbałość o sylwetkę należy dostosować do swojego wieku. Mając w świadomości pojawiające się zagrożenia, ograniczenia oraz możliwości, warto opracować sposób dobry dla nas, nie ogólny, pasujący naszej przyjaciółce, ale dokładnie nam. Taki plan powinien uwzględniać nasze mocne i słabe strony. Bardzo ważne jest również to, by nie działać przeciwko sobie: starając się na siłę przeskoczyć pewne granice wyznaczane nam przez organizm, ale by decydować się na zmiany poprzez stawianie małych kroczków.
Zapamiętaj:
- ustal, co chcesz osiągnąć,
- poznaj swoje mocne i słabe strony,
- zaplanuj zmiany na przestrzeni czasu, decydując się na metodę małych kroczków,
- jeśli masz taką możliwość ćwicz z osobami w podobnym wieku,
- nie porównuj się do innych,
- unikaj pokus: jeśli masz problem ze słodyczami: nie kupuj ich.
- rozważ skomponowanie indywidualnego menu przez dobrego dietetyka oraz osobistego planu ćwiczeń poprzez skorzystanie z pomocy osobistego trenera.
Odpowiednia dieta
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że najlepsza dieta to jadłospis dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. To, co będzie idealne dla jednej osoby, już dla drugiej nie musi takie być. Głównie dlatego, że nasze menu powinno uwzględniać to, co lubimy jeść oraz to, na co jesteśmy w stanie się zgodzić.
Jeśli nawet zmusimy się do zmian żywieniowych, ale nie będą one wynikały z naszych głębokich przekonań, na niewiele się to zda. Pozostaje również problem apetytu oraz tęsknoty do zakazanych produktów. Prawdą jest bowiem fakt, że eliminowanie jednego niezdrowego składnika powinno nieść za sobą wprowadzenie czegoś w zamian.
Pozostawienie „pustego” miejsca skutkuje tym, że jest ono szybko uzupełniane. Trudno bowiem wytrwać długo w postanowieniu, które uznajemy za ograniczające oraz na diecie z jadłospisem, który w gruncie rzeczy nam nie smakuje…Szczególnie nierozsądne jest jednocześnie wybieranie jadłospisów zbyt restrykcyjnych, które sprawiają, że na diecie czujemy się głodni.
Zapamiętaj:
- Twój jadłospis powinien być bogaty w warzywa i owoce.
- Jedz produkty dobrej jakości, możliwie najmniej przetworzone.
- Wybieraj produkty sezonowe.
- Odżywiaj się systematycznie: najlepiej jedząc posiłki pięć razy dziennie.
- Znajdź czas na posiłek. Nie jedz w biegu.
- Niech Twoje posiłki będą atrakcyjne wizualnie oraz pod względem dobranych składników.
- Jeśli nie lubisz gotować, korzystaj z prostych, szybkich przepisów lub znajdź miejsce, gdzie możesz zdrowo jeść.
- Zastępuj kaloryczne składniki dietetycznymi.
- Jeśli lubisz gotować, eksperymentuj w kuchni.
- Przygotowuj posiłki w domu i zabieraj je do pracy. W ten sposób unikniesz napadu wilczego głodu i jedzenia tego, co popadnie.
- Od czasu do czasu pozwól sobie na kulinarne grzeszki.
Nie głodź się
Jednym z głównych błędów, jakie przychodzi nam popełniać, marząc o zgrabnej sylwetce, jest drastyczne ograniczenie ilości spożywanych kalorii. Przyczyna zazwyczaj bywa prosta: chęć szybkiego osiągnięcia wyników.
Tymczasem pod wieloma względami głodzenie to nie jest to dobry pomysł, tym bardziej, jeśli stosujemy diety eliminacyjne, znacznie ograniczające ilość kalorii. Każda kolejna taka dieta jest mniej skuteczna. Organizm bowiem przyzwyczaja się do „stanu zagrożenia” i reaguje na niego zawsze tak samo: mianowicie spowalnia metabolizm i przestawia się na „tryb” przetrwanie.
Tym sposobem zamiast chudnąć, wszystko, co jemy odkładane jest w formie zapasu, na wypadek kolejnego strajku żywieniowego. W ten sposób tłumaczy się, dlaczego tak wiele osób po diecie eliminacyjnej zamiast chudnąć, tyje (efekt jojo).
Zapamiętaj:
- unikaj wszelkich diet, które na pierwszy rzut oka wydają się niezdrowe: skomponowanych z jednego lub najwyżej dwóch składników,
- nie szukaj „diet cud”: takie nie istnieją,
- jeśli nawet dieta obiecuje, że schudniesz 3 kg w tydzień, musisz wiedzieć, że może uda Ci się osiągnąć cel, ale nie taki, jakiego pragniesz. Zamiast tłuszczu, stracisz wodę, a upragniony efekt szybko zniknie.
- jedz powoli, dobrze przeżuwając każdy kęs, w ten sposób mimo zjedzenia mniejszej porcji niż zazwyczaj, szybciej się najesz.
- dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Często nasze ciała, którym brakuje wody domagają się od nas jedzenia. Eksperci podkreślają, by nie dopuszczać do sytuacji, gdy odczuwamy pragnienie, ale pić wodę przez cały dzień małymi łyczkami.
Ćwicz
Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie przez dłuższy czas. Dlatego tylko polubienie aktywności fizycznej pozwala osiągnąć wymarzony cel.
Zmuszanie się do czegoś, czego nie lubimy, na dłuższą metę nie ma sensu. Dlatego zamiast się zatracać w określonym sporcie, bo „taka jest moda”, lepiej poeksperymentować, poszukać dobrej aktywności dla siebie, co pozwoli nam zadbać o wygląd ciała, skóry, jak również dobre samopoczucie.
Zadbaj o postawę
Dbanie o figurę to również starania o zachowanie odpowiedniej postawy (wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch, skierowane ku tyłowi łopatki), to lekki i pewny chód. Jednak jest coś jeszcze: dobór odpowiedniej odzieży, która będzie podkreślała atuty naszej sylwetki. Poprzez kierowanie się prostymi zasadami, możemy strojem podkreślać nasze mocne strony i ukrywać te, których nie chcemy pokazywać. Dobrze dobrana odzież jest w stanie odjąć nam nawet kilka kilogramów.
Zadbaj o samopoczucie
Na koniec warto wspomnieć o czymś równie ważnym, jak powyższe rady: naszym samopoczuciu. Problemy z wagą wynikają bowiem bardzo często z naszych prywatnych kłopotów: łatwo wtedy o przejadanie.
Tymczasem stres to wróg szczupłej i zgrabnej sylwetki. Wydzielane podczas nerwowych sytuacji hormony sprawiają, że metabolizm spowalnia, a my nie czujemy się głodni. Jednak jest to złudne uczucie, które pozwala nam nie jeść kilka godzin, a kiedy one miną kieruje nasze kroki do lodówki i każe jeść aż nazbyt wiele.
Dlatego też odczuwające znaczny stres na co dzień, osoby tyją przede wszystkim w obrębie brzucha (tak zwana otyłość brzuszna) i mają spore problemy z utrzymaniem szczupłej sylwetki, bo metody jakie stosują pozostają nieskuteczne.
Zapamiętaj
- zadbaj o swoje samopoczucie,
- naucz się walczyć ze stresem,
- sprawiaj sobie drobne niespodzianki
- dbaj nie tylko o innych, ale również o siebie,
- znajdź pieniądze na odpowiednie kosmetyki,
- nie żałuj chwil na relaks i odpoczynek.
W sytuacji gdy intensywne ćwiczenia oraz dieta nie wystarczają warto skorzystać z zabiegu liposukcji lub karboskyterapii, w celu sunięciu nadmiaru tłuszczu. W gabinetach medycyny estetycznej wykonuje się liposukcję strzykawkową, która jest małym zabiegiem, wykonywanym ambulatoryjnie. Liposukcja strzykawkowa pozwala usunąć np. podbródek, chomiki, fałdki nad ramiączkiem stanika czy niewielkie oponki na brzuchu.
Doskonałym uzupełnieniem jest karboskyterapia – podawany podskórnie dwutlenek węgla rozpuszcza komórki tłuszczowe oraz poprawia jędrność skóry co daje doskonałe efekty przy odchudzaniu i poprawianiu figury.
Witam,
Cieszę się bardzo, że trafiłam na ten blog. Bardzo lubię zdrowy tryb życia, cóż mogę nawet stwierdzić, że ostatnio bardzo mnie to kręci. W związku z tym szukam wszelkich nowinek i porad w tym zakresie. Niestety w Sieci można trafić czasami na nudne, nic nie wnoszące treści. Tutaj widzę, że jest dużo konkretnych informacji. Fajnie jest to podzielone tematycznie. Na pewno będę stałą czytelniczką.
Chciałam jeszcze dodać, że niestety prowadzenie zdrowego trybu życia jest trudne. Wiem, że można to osiągnąć przez systematyczność. Potem to już będzie tylko nawyk, ale za to jaki zdrowy.
Zawsze zastanawiam się od czego zacząć tę przygodę. Jestem w tym temacie początkująca. Zaczynam swoją przemianę w raz z wiosną.
Cieszę się, że zwróciliście uwagę na: podejście do własnego wyglądu. Niestety wiele kobiet, młodych i atrakcyjnych, dbających o swój wygląd ma z tym problem. Te osoby patrzą na siebie zawsze krytycznie. Bez właściwego podejścia nic nie da się osiągnąć.
Rzeczywiście, zacznę od ustalenia odpowiedniego jadłospisu, którego będę przestrzegać. Razem z tym postawię na ruch. Zaczynam od biegania z treningiem dla początkujących.
Dziękuję za wszelkie porady.
Pozdrawiam ciepło.