Odchudzanie jest obecnie bardzo modne, zwłaszcza wśród młodych dziewczyn. W telewizji, kobiecych pismach czy w Internecie – cały czas spotykamy się nie tylko z reklamami produktów wspomagających odchudzanie, ale również z wieloma propozycjami diet, które mają na celu pomóc zrzucić zbędne kilogramy.
Nie tylko kobiety pragną mieć zgrabną, smukłą sylwetkę, która kojarzy się wszystkim z seksapilem i atrakcyjnością. Jest to jednak moda, wynikająca z pewnego rodzaju konieczności, a konkretnie z pragnienia bycia nie tylko atrakcyjnymi, ale przede wszystkim zdrowymi. Jeśli chcemy być szczupli, musimy racjonalnie odżywiać się, uprawiać sport, a w przypadku nadwagi – również odchudzać się.
Nadwaga i otyłość są powodem wielu chorób
Wielu osobom odchudzanie może kojarzyć się z fanaberią nastolatki, która waży o kilka kilogramów więcej, aniżeli modelka wybiegowa. Zwłaszcza wśród panów odchudzanie nadal jest niedoceniane. Racjonalne odchudzanie prowadzi nie tylko do poprawy sylwetki, ale również poprawy stanu zdrowia. Nadwaga bowiem wiąże się ze zwiększonymi skłonnościami do wielu niebezpiecznych chorób. Jest przede wszystkim czynnikiem wpływającym na powstanie chorób serca i cukrzycy.
Poważna większość osób chorujących na cukrzycę, to właśnie osoby otyłe. Często wystarczyłoby schudnąć, by już zminimalizować ryzyko zachorowania na tę chorobę. Długotrwałe posiadanie zbyt wielu kilogramów często wiąże się z nadciśnieniem, a to z kolei prowadzi do chorób układu krwionośnego oraz niewydolności serca. Kolejnym schorzeniem, na które zapadają głównie ludzie z nadwagą jest zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.
Jest to schorzenie, które zagraża życiu – nie leczony zbyt wysoki poziom cholesterolu zatyka kanaliki żylne, powodując tym zawały serca. Osoby z nadwagą mają tendencję do stłuszczenia wątroby, powstawania hemoroidów i żylaków nóg, zwyrodnień kręgosłupa. Odchudzanie w przypadku dużej nadwagi jest koniecznością!
Smukła sylwetka = lepsze samopoczucie, szybsze osiąganie celów
Ludzie z nadwagą oraz ludzie otyli są dyskryminowani społecznie. Mimo że nie brakuje nam grubasków, to jednak nadal są oni oceniani gorzej niż osoby szczupłe. Kojarzą się nam automatycznie ze znacznie mniejszą atrakcyjnością, z potem, brzydkim zapachem oraz znacznie słabszą kondycją. Oczywiście są to stereotypy, jednakże są one nadal bardzo żywe w naszych umysłach. Osoba szczupła kojarzy się nam z pięknem, zwiewnością, świeżością.
Mało tego – widząc atrakcyjną i szczupłą osobę, automatycznie nadajemy jej również inne cechy. Wyobrażamy sobie, że ta osoba jest wyjątkowo interesująca, inteligentna, dowcipna, pomysłowa – jest świetnym pracownikiem, jak również kompanem do zabawy. To właśnie osoba szczupła budzi pozytywne skojarzenia oraz wzbudza zaufanie. Dzięki temu szczupli szybciej znajdują pracę, są w niej lepiej postrzegani, szybko awansują.
Na polu osobistym zaś szybciej zjednują sobie przyjaciół, znajdują partnera oraz prowadzą bogatsze życie towarzyskie. To wszystko sprawia, że życie osób szczupłych jest łatwiejsze i pozbawione wielu porażek. Dzięki temu osoby szczupłe mają mniej powodów do stresów i kompleksów. Osoby z nadwagą bardzo często nie godzą się ze swoją tuszą, dlatego jest ona powodem ich częstego wycofania z życia społecznego, jak również źródłem niezadowolenia, depresji oraz zaniżonej samooceny.
Odchudzanie się osób z nadwagą jest więc koniecznym warunkiem, by uniknąć wielu chorób fizycznych i psychicznych, jak również, by być bardziej zadowolonym z relacji z ludźmi oraz swoich osiągnięć życiowych.