Teleangiektazje, potocznie zwane „pajączkami”, najczęściej pojawiają się na twarzy – w okolicy policzków i skrzydełek nosa. Mogą tworzyć rozgałęziające się, cienkie czerwone lub niebieskie żyłki albo przypominać jednolity rumień.
W rzeczywistości są to po prostu drobne naczynka krwionośne, które w wyniku trwałego poszerzenia uwidaczniają się pod naskórkiem. Mocno nasilone, stanowią poważny defekt estetyczny, mogące być przyczyną dyskomfortu.
Problem z pękającymi naczynkami wynika z nieprawidłowego działania mechanizmu kurczenia i rozkurczania się naczyń krwionośnych. Naczynia rozkurczają się często i mocno, a kurczą wolno i słabo, ich ściany są pozbawione odpowiedniej elastyczności przez co nie wytrzymują ciśnienia przepływającej przez nie krwi.
Na początku pojawiają się drobne zaczerwienienia, jednak z czasem utrwalają się one i pozostają na stałe, wówczas naczynka zaczynają przebijać przez naskórek, tworząc efekt „pajączków”.
Pajączki na twarzy – Przyczyny
Przyczyn trwałego poszerzenia naczynek może być wiele i dzielą się one na samoistne (pierwotne) oraz nabyte (wtórne). Samoistne najczęściej pojawiają się w wyniku procesu starzenia skóry lub zmian zachodzących w organizmie w czasie ciąży, mogą też być wadą wrodzoną.
Pajączki nabyte wywołuje długotrwałe działanie na skórę czynników zewnętrznych, takich jak nadmierne promieniowanie UV, duże wahania temperatur. Także wysoka wilgotność, częste wystawianie twarzy na wiatr lub stałe przebywanie w bardzo wysokich albo bardzo niskich temperaturach.
Przyczyną mogą być także choroby ogólnoustrojowe: nadciśnienie, niewydolność żylna czy zaburzenia hormonalne oraz choroby skóry: twardzina lub łojotokowe zapalenie skóry. Czasem pękające naczynka powstają w wyniku przebytego leczenia, np. po długotrwałym, miejscowym stosowaniu preparatów sterydowych lub terapii hormonalnej.
Pajączki na twarzy – leczenie
Współczesna medycyna estetyczna potrafi poradzić sobie także z tym problemem za pomocą szerokiej oferty nieinwazyjnych zabiegów, mających na celu usunięcie zmian naczyniowych na skórze twarzy.
Usuwanie pękających naczynek polega na ich obustronnym zamknięciu, a metoda działania i rodzaj zabiegu dobierane są indywidualnie w zależności od lokalizacji pajączków, typu zmian oraz ich nasilenia.
Najczęściej jednak stosowane są różne rodzaje laseroperapii – laserowe zamykanie naczynek, elektrokoagulacja – polegająca na termicznym zamykaniu światła naczyń za pomocą elektrody z prądem o wysokiej częstotliwości. Popularnym zabiegiem jest skleroterapia – wstrzyknięcie do naczynek roztworu obliterującego, który zlepia ich ścianki.