Pieprzyki

pieprzykiPieprzyki czyli znamiona barwnikowe, zwane potocznie pieprzykami to rodzaj zmian pigmentacyjnych, skupiska komórek barwnikowych, tzw. melanocytów. Mają one najczęściej podłoże genetyczne, ale mogą być także wywołane wirusami.

Zwykle nie powodują one dyskomfortu poza estetycznym (jeżeli na ciele pojawia się ich wiele lub mają znaczne rozmiary), zdarza się jednak, że umiejscowione w niektórych rejonach ciała mogą ulegać podrażnieniu, np. przez pasek od spodni czy ramiączko biustonosza.

Wówczas skóra wokół pieprzyka może być podrażniona, swędzieć lub boleć, a nawet powodować stany zapalne.

Usuwać czy nie?

Powszechnie pokutująca zasada mówi, że bezpieczniej jest nie usuwać pieprzyków. To jednak błędne przekonanie! W rzeczywistości każdy pieprzyk – nawet jeżeli jedyny związany z nim problem polega na wrażeniu estetycznym – warto usunąć, zanim okaże się on zaczątkiem bardziej niepokojących zmian skórnych. W większości przypadków usuwanie pieprzyków na etapie zmian estetycznych pomaga uniknąć komplikacji, na które taki rodzaj znamion może być podatny.

Ważne jest, by w pierwszej kolejności usunąć te pieprzyki, które zostały już lub mogą być w przyszłości podrażnione – ze względu na ich umiejscowienie, a także znajdujące się na odsłoniętych partiach ciała, eksponowanych na promienie słoneczne. Można jednak usuwać również pieprzyki, które wydają się pacjentowi po prostu nieestetyczne.

Pieprzyki – Niechirurgiczne metody usuwania

Metody usuwania pieprzyków są dobierane przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie koloru, kształtu i głębokości ich zakorzenienia w skórze. Najpopularniejsze metody bezinwazyjne to zabieg laserowy i elektrokoagulacja.

Laserowe usuwanie pieprzyków jest wykonywane pod znieczuleniem miejscowym i polega na niszczeniu głębszych zmian skórnych za pomocą wiązki światła o bardzo dużej energii lub odparowywaniu znamion powierzchniowych. Usunięcie każdego pieprzyka trwa kilka minut.

Jeśli są one duże i głęboko zakorzenione, można usuwać je etapami, stopniowo spłycając w serii zabiegów przeprowadzanych co 4-8 tygodni. Po terapii laserowej nie powstają blizny, nie występuje też krwawienie.

Elektrokoagulacja natomiast polega na niszczeniu zmian skórnych przy użyciu prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Istotą takiego zabiegu jest ciepło, za sprawą którego dochodzi do termicznego uszkodzenia białek zlokalizowanych w tkance. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury pieprzyki zostają zniszczone natychmiast, w ciągu jednego zabiegu.

Chirurgiczne wycinanie plam barwnikowych jest konieczne jedynie w przypadku, gdy istnieje zagrożenie, że nie są one wyłącznie problemem estetycznym, ale mogę przekształcić się w groźniejsze zmiany, nawet nowotworowe. Są to jednak przypadki jednostkowe i lekarz wskazuje je po oględzinach pieprzyków, a w razie wątpliwości kieruje na odpowiednie badania.

Lekarz medycyny estetycznej, chirurg. Międzynarodowy trener technik Aptos