Usuwanie zbędnego owłosienia, w sposób trwały i bezbolesny – depilacja laserowa.
Dla wielu osób nadmierne owłosienie stanowi poważny problem i jest przyczyną silnego dyskomfortu. Usuwane tradycyjnymi metodami włoski mają tendencję do odrastania.
Co zrobić, gdy domowe sposoby depilacji się nie sprawdzają? Dzięki nowoczesnym technologiom, jakimi dysponuje współczesna medycyna estetyczna także z tym problemem można sobie skutecznie poradzić! Rozwiązaniem jest depilacja laserowa.
Usuwanie zbędnego owłosienia – EPILACJA
Zbędne owłosienie można usuwać za pomocą epilacji, czyli procesu trwałej likwidacji niepożądanych włosów. Efekt taki można osiągnąć poprzez wyrywanie włosków razem z ich cebulkami lub niszczenie mieszków włosowych przy użyciu prądu elektrycznego. Zabiegi epilacji przeprowadza się w wyspecjalizowanych klinikach medycyny estetycznej dysponujących odpowiednim sprzętem. Istnieje kilka metod epilacji, a są one dobierane przez lekarza indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Najpopularniejsze z nich to techniki laserowe – laserowe usuwanie zbędnego owłosienia.
LASER DIODOWY
Najczęściej stosowaną techniką usuwania zbędnego owłosienia jest naświetlanie laserem diodowym. Czyli depilacja laserowa. Polega na emitowaniu skoncentrowanych wiązek światła o jednolitej długości. Wiązka, docierając do cebulki włosa, niszczy ją. Zabieg powinien być powtarzany kilkakrotnie, efektem jednak jest gładka skóra i trwałe pozbycie się włosów z wybranych partii ciała.
Skuteczność jest zdecydowanie mniejsza przy włosach jasnych oraz rudnych, dlatego osobom o takim kolorze owłosienia nie poleca się tej formy terapii. Nie należy stosować lasera diodowego przy infekcjach bakteryjnych i wirusowych, podczas ciąży oraz przyjmowania preparatów z retinolem.
FOTODEPILACJA
Ta metoda polega na emitowaniu wiązek światła o różnej długości, wchłanianego następnie przez melaninę zawartą we włosach oraz ich cebulkach. Wiązka dociera do cebulki poprzez trzon włosa, niszcząc ją. Włosy są usuwane trwale wraz z cebulkami, co gwarantuje trwały rezultat. Ze względu na możliwość dostosowania długości wiązki, laser działa na większym obszarze skóry.
Dzięki temu czas zabiegu jest krótszy niż w przypadku terapii laserowej, ale zadowalający efekt uzyskuje się dopiero po kilkakrotnym (więcej niż w przypadku lasera diodowego) powtórzeniu naświetlania. W niektórych przypadkach występuje lekkie pieczenie lub podrażnienie skóry, dolegliwości te ustają jednak samoistnie. Zabiegu nie należy wykonywać przy bardzo wrażliwej skórze lub świeżej opaleniźnie, a także podczas ciąży, stosowania kuracji hormonalnych i leków światłouczulających.
ELEKTROLIZA
Alternatywną metodą usuwania nadmiaru owłosienia może być elektroliza. Zabieg polega na wprowadzaniu cienkiej igły do mieszka włosowego i przesyłaniu za jej pośrednictwem prądu galwanicznego. Włoski usuwane są wraz z cebulką, a efekt utrzymuje się dość długo.
Metoda sprawdza się dobrze u osób o dowolnym kolorze owłosienia oraz karnacji. Jest to jednak zabieg stosunkowo czasochłonny i musi być powtarzany kilkakrotnie. Elektrolizy nie wykonuje się u osób o skórze wrażliwej, z żylakami lub pękającymi naczynkami oraz wysoką wrażliwością na ból.
W niektórych przypadkach stosuje się także terapie mieszane – metody łączące w sobie jednocześnie zalety termolizy oraz elektrolizy. By usunąć owłosienie razem z cebulkami można zastosować działanie różnych impulsów elektrycznych – np. emitowanie prądu stałego i zmiennego za pomocą minisondy ze stali chirurgicznej.