Wypadanie włosów jest to dolegliwość uciążliwa i nieprzyjemna głównie ze względów estetycznych, może w efekcie prowadzić także do pojawiania się kompleksów, złego samopoczucia psychicznego i niskiego poczucia własnej wartości.
Wiele osób boryka się z problemem nadmiernie przerzedzających się, wypadających włosów. Aby pozbyć się tego kłopotu, należy przede wszystkim wykryć właściwą przyczynę wypadania włosów. Nie jest to proste zadanie, gdyż powodów może być bardzo wiele.
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to:
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia hormonalne,
- przebyta choroba lub reakcja na proces leczenia,
- stres,
- przemęczenie,
- nieodpowiednia dieta,
- palenie papierosów,
- zaniedbanie włosów,
- nieodpowiedni sposób pielęgnacji,
- zbyt duża ilość przyjmowanych leków,
- choroby skóry,
- niektóre infekcje organizmu,
- choroby nowotworowe,
Bunt „źle traktowanych” włosów
Częstą przyczyną wypadania włosów są z pozoru niegroźne, popularne zabiegi kosmetyczne: suszenie suszarką, prostowanie, koloryzacja, rozjaśnianie, tapirowanie, trwała ondulacja, używanie lakieru, a nawet spinanie czy nadmierne ciągnięcie i szarpanie włosów przy rozczesywaniu. Wykonywane zbyt często lub bez wsparcia dodatkowych zabiegów zwilżających i odżywiających, osłabiają włosy i zwiększają ich łamliwość.
Na kondycję włosów źle wpływa również dym papierosowy, niedobór białka, żelaza oraz biotyny.
Wypadanie włosów – Czy jest powód do niepokoju?
Przyczyny wypadania włosów nie zawsze jednak są tak błahe. Przerzedzanie się owłosienia może również okazać się jednym z symptomów poważniejszych schorzeń: anemii, chorób jajników lub nadnerczy, stanów zapalnych skóry, nadczynności albo niedoczynności tarczycy, zaburzeń hormonalnych, a nawet chorób nowotworowych (np. toczeń rumieniowaty).
Wypadaniu włosów może też sprzyjać przyjmowanie takich leków jak: antybiotyki, cystostatyki, preparaty przeciwzakrzepowe, leki przeciwtarczycowe, hormonalne lub immunosupresyjne.
Wiele pań natomiast martwi się osłabieniem kondycji włosów po porodzie, podczas ciąży lub menopauzy. Jest to jednak naturalna reakcja organizmu na nagłe i silne zmiany hormonalne. Zwykle po tych ciężkich okresach w życiu kobiety problem mija.
Zawsze warto jednak być czujnym i jeżeli objawy wydają się niepokojące, należy skonsultować się ze specjalistą.
Wypadanie włosów można obecnie z powodzeniem leczyć poprzez zastosowanie mezoterapii igłowej.