Zadbaj o zdrowie, bądź asertywny!

asertywnyNajcenniejszą cechą asertywności jest jej uniwersalność. Umiejętne stosowanie tej postawy stanowi gwarancję Twojego sukcesu. O kim można powiedzieć, że jest asertywny?

Wachlarz zachowań asertywnych oferuje nam rozwiązania dobrane indywidualnie do naszego typu osobowości. Osoby uległe i nieśmiałe mają szansę wypracować stanowcze stanowisko i zwiększyć świadomość swoich praw. Zachowania agresywne, charakteryzujące osoby nadpobudliwe i impulsywne, mogą zostać zastąpione przez zrównoważone, pozbawione wrogości postawy. Także zachowania manipulacyjne ulegną zmianie, jeśli tylko w ich miejsce pojawią się asertywne wzorce.

Jak wygląda człowiek asertywny?

Jeśli pokusilibyśmy się o zdefiniowanie postawy asertywnej, najprościej można wyrazić ją przez swobodne wyrażanie opinii, przyjmując, że nasze wypowiedzi nikogo nie krzywdzą i nie naruszają jego terytorium psychologicznego, tzn. wartości, uczuć, bezpieczeństwa, tajemnic, rodziny, przyjaciół etc.

Przyjęcie i zaadoptowanie postaw asertywnych w naszym życiu w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy relacji z innymi, własnej samooceny, lepszego samopoczucia, a także pomaga w realizacji celów i potrzeb.

Człowiek asertywny wymaga również od siebie – dba o własny rozwój, zdobywanie wiedzy.

 Człowiek asertywny dba o innych – tutaj przyda się też wiedza z zakresu pierwszej pomocy.

Lekarz medycyny estetycznej, chirurg. Międzynarodowy trener technik Aptos