Korekcja nosa to jeden z częściej wykonywanych zabiegów w medycynie estetycznej. Wynika to ze względów anatomicznych, jak i ze względów psychologicznych, nos jest jednym z bardziej widocznych elementów twarzy.
Zabieg obejmuje, m.in.: jego wyprostowanie, usunięcie garbu, usunięcie zmarszczek. Celem zabiegu jest poprawa wyglądu nosa, uwzględniając przy tym proporcje twarzy.
Poprzez podanie odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego o podwyższonej gęstości, możemy modelować kształt nosa.
Modyfikacja kształtu nosa bez użycia skalpela w wielu sytuacjach jest skuteczna.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Efekt utrzymuje się od 8 do 12 miesięcy.
Korekcja nosa nićmi Aptos
nićmi można korygować:
- asymetrię (skrzywienie części chrzęstnej)
- opuszczony czubek
- zbyt szeroki nos
Jeśli korekcja wymaga poprawy części kostnej nosa, nici Aptos nie są metodą skuteczną i należy wykonać zabieg chirurgiczny.
Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego
Teraz zabieg w Poznaniu jest możliwy bez interwencji chirurga. Wiele osób boryka się z kompleksami i złym samopoczuciem związanym z kształtem swojego nosa. Dlaczego nie decydują się na skorzystanie z pomocy lekarzy medycyny estetycznej? Powód jest banalnie prosty.
Obawiają się operacji plastycznych, dni spędzonych w szpitalu i powikłań związanych z zabiegiem chirurgicznym. Także perspektywa zbyt mocnego ingerowania w naturę wywołuje lęk, niepewność i brak zaufania.
Osoby te jednak często nie zdają sobie sprawy, że w obecnych czasach, aby poprawić nieakceptowany kształt nosa, wcale nie jest potrzebny stół operacyjny i skalpel! Współczesna medycyna estetyczna dysponuje znacznie mniej inwazyjnymi, za to bardzo skutecznymi i do tego całkowicie bezpiecznymi metodami korekcji nosa. Jest to możliwe dzięki kwasowi hialuronowemu – substancji występującej naturalnie w ludzkiej skórze.
Ze względu na bardzo szybki i spektakularny efekt, zabieg ten jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej. Po zabiegu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych czy dyskomfortu. Nie ma konieczności noszenia jakiegokolwiek opatrunku.
Może występować lokalne zaczerwienie i minimalny obrzęk, który ustępuje samoistnie po 2 dniach. Dlatego zabieg warto wykonywać przed weekendem. Przez kilka dni po zabiegu nie należy nagrzewać tej okolicy, dlatego przeciwwskazana jest sauna czy solarium. Warto też ograniczyć nakładanie makijażu.
Korekcja nosa bez operacji
Ponieważ kwas hialuronowy to nie wypełniacz wytworzony sztucznie, ale polisacharyd, odpowiedzialny za wiązanie wody i ochronę skóry przed wysychaniem oraz wiotczeniem, stosowanie go w medycynie estetycznej jest najbardziej bezpieczną i naturalną ze znanych dotychczas metod.
Lekarz medycyny estetycznej nie wprowadza podczas zabiegu żadnego ciała obcego do organizmu pacjenta, a jedynie wstrzykuje substancję fizjologiczną, a przy tym biozgodną i biodegradowalną. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia jakichkolwiek efektów ubocznych, w tym także reakcji alergicznych.
Korekcja nosa – Prosto, szybko i efektywnie
Zabieg przy użyciu kwasu hialuronowego odbywa się w gabinecie zabiegowym i często nie trwa dłużej niż pół godziny. Nie ma też potrzeby pozostawiania pacjenta w szpitalu na obserwacji ani przewlekłej rekonwalescencji. Odbywa się też bez bólu i uczucia dyskomfortu, ponieważ 15 minut przed rozpoczęciem zabiegu nakładany jest krem znieczulający. Efekty zabiegu widoczne są niemal natychmiast i utrzymują się one ok. 10-15 miesięcy.
Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest bezpośrednio pod skórę i jedyne skutki uboczne, które czasem się pojawiają, to niewielkie krwiaczki lub delikatny obrzęk – znikają one jednak samoistnie najpóźniej po trzech dniach od zabiegu.
Zabiegi korekcji nosa wykonują wykwalifikowani lekarze medycyny estetycznej, nie ma więc ryzyka oddania się w ręce osoby niekompetentnej. Rezultat po zabiegu nie wygląda też sztucznie – co budzi spore obawy u wielu osób. Ekspert najpierw skrupulatnie wyznacza miejsca wstrzyknięcia preparatu i decyduje o tym, gdzie powinien on zostać wprowadzony, by uzyskać pożądany kształt nosa, idealnie dopasowany do twarzy pacjenta.
Kwasem hialuronowym można skorygować następujące defekty:
- korekcja garbu,
- likwidacja nierówności,
- wypełnienie zagłębień,
- podniesienie grzbietu,
- prostowanie grzbietu,
- optyczne zwężenie,
- optyczne pomniejszenie,
- powiększenie zbyt małego nosa,
- przywrócenie prawidłowych proporcji nosa,
- korektę kształtu nosa u pacjentów po uszkodzeniach mechanicznych i złamaniach.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- ciąża i okres laktacji,
- stosowanie leków przeciwzapalnych lub przeciwzakrzepowych,
- zmiany zapalne skóry,
- skłonności do blizn przerostowych,
- choroby immunologiczne.
Badania dowodzą, że u 80% pacjentów operację plastyczną nosa można zastąpić wstrzyknięciem kwasu hialuronowego. Interwencja chirurgiczna jest konieczna właściwie jedynie w przypadku, gdy korekta ma dotyczyć również przegrody nosowej lub gdy deformacja nosa utrudnia oddychanie, w większości przypadków może być zastosowana medycyna estetyczna.
Korekcja nosa nićmi Aptos
- zwężenie nosa
- skrócenie nosa
- podniesienie kącika nosa
- redukcja asymetrii
Gabinet – Medycyna Estetyczna Poznań – zapraszamy!
Korekcja nosa – pytania i odpowiedzi
Czy chęć wykonania korekty nosa zawsze wiąże się z koniecznością zabiegu operacyjnego?
Pomimo, że korekcja nosa w pierwszej kolejności kojarzy się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, w dzisiejszych czasach to skojarzenie jest zupełnie mylne. Współczesna medycyna estetyczna oferuje metody, dzięki którym w praktycznie bezinwazyjny sposób można skorygować wygląd swojego nosa. Zabiegi te są co najmniej równie skuteczne jak klasyczne procedury chirurgiczne, a jednocześnie charakteryzują się dużo wyższym poziomem bezpieczeństwa.
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to związek należący do grupy glikozaminoglikanów, czyli wielocukrów złożonych z powtarzających sie jednostek dwucukrowych. Cząsteczka zbudowana w ten sposób zwana jest bipolimerem i w tym przypadku składa się z na przemian występujących reszt kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączonych wiązaniami β(1→4)
i β(1→3) glikozydowymi. Jest to jedyny glikozaminoglikan, który nie wiąże się kowalencyjnie z białkami i nie tworzy proteoglikanów. Występuje powszechnie w organizmie człowieka. Po pierwsze znajduje się w dużych ilościach w skórze właściwej.
Jak kwas hialuronowy działa na tkanki?
Dzięki swoim właściwościom wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 jej molekuł) powoduje właściwe nawilżenie skóry, a co za tym idzie jej napięcie i jędrność. W największej ilości znajduje się w młodej skórze, a w trakcie procesu starzenia się jego ilość maleje. Ponadto jest głównym składnikiem mazi stawowej odpowiadając między innymi za smarowanie powierzchni stawowych oraz zapewnienie odżywienia chrząstek.
Czy korekcja nosa z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest bezpieczna?
Zabieg powiększenia ust z zastosowaniem kwasu hialuronowego jest bardzo mało inwazyjny
i bezpieczny. Substancja używana do wypełnienia jest związkiem występującym fizjologicznie w organizmie. Z tego powodu nie występuje ryzyko działań niepożądanych związanych z obecnością ciała obcego, takich jak na przykład reakcji alergicznych czy wystąpienia stanu zapalnego. Kwas hialuronowy jest materiałem całkowicie biokompatybilnym.
Jak wygląda zabieg korekcji nosa z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?
Po zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego i wyeliminowaniu ewentualnych przeciwwskazań, w pierwszej kolejności znieczula się nos przy pomocy specjalnego krem. Następnie lekarz bardzo precyzyjnie wstrzykuje kwas hialuronowy w ustalone wcześniej punkty. Pierwszy efekt widoczny jest praktycznie natychmiast.
Czy są jakieś potencjalne powikłania korekcji nosa z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?
Korekcja nosa z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie niesie ze sobą praktycznie żadnego ryzyka powikłań. Jednakże z uwagi na fakt, iż jest to zabieg inwazyjny (choć w stopniu minimalnym), tuż po jego przeprowadzeniu mogą być odczuwalne niegroźne objawy miejscowe o niewielkim nasileniu. Po przeprowadzonej procedurze może pojawić się obrzęk okolicy nosa utrzymujący się do czterech dni, drobne krwiaczki ustępujące maksymalnie po tygodniu, a także krótkotrwała tkliwość. Po ustąpieniu wyżej wymienionych objawów widoczny jest ostateczny rezultat.
Jak długo utrzymuje się rezultat zabiegu?
Niestety, zabieg korekcji nosa z wykorzystaniem kwasu hialuronowego charakteryzuje się czasowym utrzymywaniem się rezultatu. Średni czas, przez który jest on widoczny to około osiem miesięcy. W związku z powyższym faktem, aby móc liczyć na trwały efekt płynący z tej procedury, należy ją regularnie powtarzać.
Czy do zabiegu korekcji nosa za pomocą kwasu hialuronowego trzeba się jakoś przygotować?
Aby dodatkowo podnieść bezpieczeństwo zabiegu korekcji nosa z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, a także polepszyć jego końcowy rezultat należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do tej procedury. Zaleca się, żeby na tydzień przed zabiegiem odstawić preparaty hamujące krzepnięcie krwi, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne i środki zawierające ekstrakt z miłorzębu. Z kolei w dniu procedury należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz wahań termicznych (np. solarium czy sauna). Nie zaleca się również wykonywania makijażu ani żadnych innych czynności mogących potencjalnie powodować ryzyko infekcji.
Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?
Aby dodatkowo zwiększyć efektywność zabiegu, po jego wykonaniu należy przestrzegać kilku zaleceń. W pierwszej dobie należy unikać całowania i picia gorących napojów. Przez pierwsze dwa dni zaleca się jak najmniejszą mimikę. Do trzech dni nie należy pływać i wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych.
Przez pierwsze dwa tygodnie należy unikać intensywnych wahań temperatury, a przez pierwszy miesiąc nie wykonuje się procedur typu laseroterapia tej okolicy. Powinno się również wystrzegać zabiegów pobudzających syntezę włókien kolagenowych poprzez bodziec termiczny (np. radiofrekwencji mikroigłowej). Bardzo ważne jest, by pamiętać, iż w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po zabiegu należy skontaktować się z lekarzem.
Czym są nici Aptos?
Zabieg z wykorzystaniem nici Aptos wpisuje się w grupę metod określanych jako lifting bez skalpela. Ta procedura nosi również inną nazwę – Excellence Light Lift. Jest to innowacyjna metoda bazująca na niciach caprolac wykonanych z włókien z kwasu polimlekowego i kaprolaktonu. Nici te są zintegrowane z igłą i wykorzystują technologię znaną już wcześniej (choćby z nici PDO czy innych rodzajów nici liftingujących).
Istotną różnicą jest to, że technologia Aptos bazuje na materiałach rozpuszczalnych. Całkowita degradacja nici trwa około roku. Dzięki zintegrowaniu nici z igłą możliwe jest precyzyjne umieszczenie ich w pożądanym miejscu, z niewielkim ryzykiem powikłań. Materiał, z którego wykonane są nici Aptos stymulują wytwarzanie endogennego kwasu hialuronowego, który wykazuje duże powinowactwo do wody. Powoduje to zwiększenie uwodnienia i nawilżenia skóry, dzięki czemu dochodzi do zwiększenia jej napięcia, poprawienia jędrności, a co za tym idzie odmłodzenie wyglądu.
Jak nici Aptos działają na tkanki?
Nici Aptos powoduje inicjację wytwarzania kwasu hialuronowego. Jest to związek występujący praktycznie w całym organizmie, szczególnie w skórze, a zwłaszcza młodej. Z biegiem czasu jego ilość ulega znacznemu zmniejszeniu. Posiada on wysoką zdolność wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet do dwustu pięćdziesięciu molekuł wody). Dzięki zwiększaniu jego zawartości w skórze dochodzi do poprawienia jej nawilżenia. Efektem wyżej wymienionych procesów jest poprawa napięcia i jędrności skóry, a co za tym idzie odmłodzenie jej wyglądu.
Jak wygląda zabieg korekcji nosa z wykorzystaniem nici Aptos?
Zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących Aptos jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i praktycznie bezbolesnym. Jedyne uczucie dyskomfortu, jakie może mu towarzyszyć jest niewielkie ukłucie podczas przebijania skóry igłą. Na samym początku zaznaczane są strategiczne miejsca, w które nici będą wprowadzane.
Następnie dokonuje się miejscowego znieczulenia za pomocą kremu zawierającego środek anestetyczny (krem znieczulający). Kolejnym etapem zabiegu jest wprowadzenie nici w skórę właściwą dzięki specjalnym igłom, zintegrowanym z nicią. Pierwsze rezultaty zabiegu z wykorzystaniem nici liftingujących Aptos zauważalne są praktycznie natychmiast. Objawiają się one zdecydowanym zwiększeniem napięcia skóry. Na ostateczny efekt trzeba poczekać do sześciu tygodni.
Czy korekcja nosa z wykorzystaniem nici Aptos jest bezpieczna?
Procedura ta charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Nie wymaga opieki anestezjologa ani hospitalizacji. Jednakże może wiązać się z niewielkiego stopnia niedogodnościami, pod postacią dyskomfortu mimicznego, niewielkich obrzęków i zasinień skóry, które ustępują samoistnie w ciągu dwóch tygodni po zabiegu.
Czy po wykonaniu zabiegu korekcji za pomocą nici Aptos konieczne jest przestrzeganie jakichś zaleceń?
Rekonwalescencja po zabiegu nićmi Aptos nie jest wymagana i praktycznie od razu po zabiegu można wrócić do codziennych aktywności. Jednakże przez pierwszy tydzień należy dać skórze odetchnąć i ją oszczędzać. Zaleca się unikania nadmiernej mimiki, długich rozmów, a także masaży w obrębie twarzy. Czynności te mogą bowiem spowodować przemieszczenie się nici przed ich ostatecznym ustabilizowaniem i brak optymalnego efektu leczenia. Ponadto nie zaleca się korzystania z peelingu, sauny i solarium.
Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu korekcji nosa
z wykorzystaniem nici Aptos?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, stosowanie nici Aptos jest przeciwwskazane w niektórych grupach pacjentów. Są to standardowe sytuacje, w których generalnie nie powinno się wykonywać zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Należą do nich między innymi aktywne choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, przewlekłe poważne choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia krzepnięcia, a także aktywne stany infekcyjne w obrębie skóry.