Usuwanie rozstępów jest obecnie bardzo skutecznym zabiegiem. Dermapen z osoczem, radiofrekwencja mikroigłowa lub laser frakcyjny przynoszą doskonałe efekty.
Rozstępy to pasma ścieńczałej skory, są efektem jej rozciągania na przykład podczas ciąży czy gwałtownego wzrostu wagi ciała lub zmian hormonalnych.
Jak skutecznie usuwać rozstępy?
Jedną z najbardziej skutecznych metod redukcji rozstępów jest radiofrekwncja mikroigłowa lub zastosowanie lasera frakcyjnego lub dermapenu w połączeniu z osoczem
Usuwanie rozstępów – metody:
- radiofrekwencja mikroigłowa
- dermapen + osocze
- Laser frakcyjny
- mezoterapia
- karboksyterapia
Czym są rozstępy?
Rozstępy to miejsca w naskórku i skórze właściwej, w których włókna sprężyste zanikają, a skóra jest widocznie cieńsza. Rozstępy powstają wskutek nadmiernego rozciągnięcia skóry w wyniku znacznego przybrania na wadze lub szybkiego schudnięcia.
Na początku przyjmują postać podłużnych sinoczerwonych pręg o różnej długości i kształcie. Następnie przeistaczają się w białe pręgi. Jest to forma stała, która posiada widoczny ubytek w skórze właściwej wraz z nierównomiernym podłożem tkanki tłuszczowej.
Osoby posiadające rozstępy zmagają się z poczuciem dyskomfortu i wstydu szczególnie wtedy, gdy miejscem ich występowania są takie części ciała jak ramiona, uda i brzuch. Rozstępy często pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży lub zaraz po porodzie. Przyjmują wtedy postać grubych pręg (1-2 cm), które występują w licznych skupiskach na piersiach, brzuchu oraz w okolicach kości miednicowych.
Efektywne usuwanie rozstępów jest trudne ze względu na ich specyfikę. Świeże, jeszcze sinoczerwone rozstępy można usunąć szybciej niż te, które przyjęły już formę białych pręg. Ważna jest tutaj również głębokość rozstępu: te powierzchniowe można usunąć już po paru zabiegach. W związku z powyższym rodzaj wykonywanego zabiegu oraz ich ilość powinna być ustalana indywidualnie podczas konsultacji z lekarzem, ponieważ każdy przypadek jest inny.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Likwidacja rozstępów za pomocą tej metody jest niezwykle skuteczna. Energia cieplna dostarczana do głębokich warstw skóry kieruje się w miejsca, w których występują rozstępy. W ten sposób pobudza się organizm do wytworzenia nowego kolagenu. Zabieg należy powtarzać 3-5 razy, ponieważ podczas jednej wizyty można usunąć ok. 10-20% zmienionej skóry. Ilość zabiegówjest dobierana do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Opisane powyżej metody przynoszą dobry efekt estetyczny, nie wymagają długiej rekonwalescencji po zabiegu, są praktycznie bezbolesne i stosunkowo tanie w porównaniu do innych, mniej skutecznych metod. Odpowiednio wykonane zabiegi potrafią usunąć zarówno świeże i płytkie rozstępy, jak i te które występują na skórze już od wielu lat.
Usuwanie rozstępów metodą radiofrekwencji mikroigłowej jest bardzo skuteczne przy krótkiej rekonwalescencji oraz niewielkim dyskomforcie podczas zabiegu. Coraz więcej pacjentek korzysta z tego zabiegu.
Mezoterapia
Mezoterapia stosowana w usuwaniu rozstępów polega na wstrzyknięciu w każdy rozstęp odpowiedniego preparatu, który pobudzi skórę do odnowy. Wstrzykiwane preparaty są selektywnie dobrane do potrzeb danej skóry i w pełni bezpieczne. Wkłuć dokonuje się przy pomocy bardzo cienkiej igły, dzięki czemu uczucie dyskomfortu u pacjenta można ograniczyć do niezbędnego minimum.
Karboksyterapia
Metoda polega na podawaniu podskórnym medycznego dwutlenku węgla. Zabieg powoduje poprawę ukrwienia leczonej okolicy, przez co rozstępy goją się szybciej. Doskonałe efekty daje połączenie mezoterapii z karboksyterapią.
Usuwanie rozstępów
Oglądając zdjęcia gwiazd wybiegu, czy też widząc na ekranie znane aktorki i aktorów, większość ludzi zastanawia się co zrobić, aby utrzymać młody, atrakcyjny wygląd przez długi czas. Jednakże wraz z upływem czasu, pod wpływem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych dochodzi do powstawania różnego rodzaju defektów skóry, takich jak rozstępy.
Bardzo ważne dla opóźnienia ich powstawania jest dbanie o zachowanie prawidłowej masy ciała. Aby osiągnąć ten cel należy dbać o prowadzenie zdrowego trybu życia. Stosowanie prawidłowo zbilansowanej, zróżnicowanej diety, w tym regularne spożywanie posiłków, dostarcza do organizmu substancji niezbędnych do utrzymania właściwego stanu, napięcia i odżywienia powłok.
Odpowiednia podaż wody (30-40ml/kg masy ciała na dobę) zapewnia odpowiednie nawilżenie tkanek, czego efektem jest zachowanie jędrności i wzmocnienie skóry. Systematyczna aktywność fizyczna prowadząca do utrzymania prawidłowego stanu i napięcia mięśni, a także spalanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej prowadzi do zachowania prawidłowego bilansu energetycznego i zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości oraz ich skutków, również w postaci powstawania rozstępów.
Niestety, w dzisiejszych czasach coraz rzadziej dbamy o stosowanie zdrowego stylu życia. Posiłki typu fast food, słodzone napoje gazowane oraz siedzący tryb życia są coraz chętniej wybierane. Skutkiem tego jest zwiększanie się częstości występowania wśród ludzi otyłości wraz ze wszystkimi jej konsekwencjami, w tym tworzeniem się niedoskonałości skórnych w postaci rozstępów.
Czym są i jak powstają rozstępy?
Rozstępy to wrzecionowate pasma ścieńczałej skóry, charakteryzujące się ubytkami w skórze właściwej i miejscowymi zaburzeniami rozmieszczenia podskórnej tkanki tłuszczowej. Powstają wtedy, kiedy dochodzi do szybkiej zmiany objętości ciała (głównie przy jej zwiększaniu), która jest nie współmierna z dopasowaniem powierzchni skóry, które jest wolniejsze.
Efektem tego jest rozrywanie włókien kolagenowych i elastynowych, co prowadzi do uszkodzenia struktury skóry i powstawania rozstępów. Na początku mają one różowe, niejednokrotnie wręcz sinoczerwone zabarwienie, z czasem ulegają zblednięciu.
Rozstępy najczęściej tworzą się na udach, pośladkach, brzuchu i piersiach. Specyficzną grupę stanowią jednak sportowcy trenujący kulturystykę, u których szybki przyrost masy mięśniowej również może powodować powstawanie tych niedoskonałości skórnych. U tych ludzi pojawiają się one najczęściej na wewnętrznej stronie ramion oraz pod nimi, na wewnętrznej stronie ud, barkach, a także na klatce piersiowej.
Przyczyny powstawania rozstępów można podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią te związane z nagłym zwiększeniem objętości ciała przy niewspółmiernym przyroście powierzchni skóry. Dzieje się tak u ludzi z otyłością, gwałtownie przybierających na wadze, ale także u intensywnie trenujących sportowców oraz kobiet w ciąży. Druga grupa to przyczyny chorobowe, na przykład niektóre zaburzenia hormonalne (np. zespół Cushinga,
u którego podstaw leży nadmierna produkcja kortyzolu w nadnerczach).
Współczesna medycyna estetyczna oferuje możliwości usuwania tych niedoskonałości skórnych. Największe rezultaty przynoszą one we wczesnej fazie, gdy zmiany są jeszcze różowe. Po zblednięciu jest to dużo trudniejsze i wymaga większej ilości powtórzeń zabiegu.
Mezoterapia igłowa
Zabieg ten polega na wprowadzaniu adekwatnych substancji pod skórę, bezpośrednio w zmianę. Wstrzyknięte środki powodują poprawę krążenia krwi, a także przyspieszają metabolizm tkanki tłuszczowej. Ponadto pobudzają powstawanie włókien kolagenowych i elastynowych, co prowadzi do poprawy jędrności i zwiększenia napięcia skóry, a także likwidacji ubytków w postaci rozstępów.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to magiczne remedium, i zabieg musi być okresowo powtarzany celem utrzymania trwałego efektu. Jest to procedura małoinwazyjna i charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologa. Jak każda procedura z zakresu medycyny estetycznej, mezoterapia igłowa obarczona jest przeciwwskazaniami.
Nie należy jej wykonywać u pacjentów z aktywną chorobą nowotworową, ze stanami zapalnymi skóry (zwłaszcza w miejscu, które potencjalnie wymaga zabiegu). Przeciwwskazana jest także u kobiet w ciąży oraz u osób leczonych z powodu zaburzeń krzepnięcia oraz nadkrzepliwości.
Usuwanie rozstępów – Dermapen 4
Dermapen 4 jest innowacyjnym urządzeniem, które w swoim działaniu wykorzystuje technikę tak zwanego frakcjonowania mikroigłowego. Wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w kilkadziesiąt igieł o mikroskopijnej średnicy. Powoduje nakłuwanie skóry w sposób pulsacyjny na określoną głębokość.
Prowadzi to do tworzenia się mikrouszkodzeń tkanki, czego efektem jest pobudzanie procesów regeneracyjnych. Dzięki stymulacji syntezy włókien kolagenowych i elastynowych poprawia się jakość skóry, a ubytki w rozstępach uzupełniane są prawidłową tkanką.
Karboksyterapia
Nie od dziś znany jest wpływ dwutlenku węgla na funkcjonowanie tkanek. Fakt ten wykorzystuje również współczesna medycyna estetyczna. Związek ten aplikowany jest precyzyjnie w zmienioną skórę przy zastosowaniu metody mezoterapii igłowej.
Powoduje poprawę odżywienia tkanek oraz mikrokrążenia w skórze. Dzięki temu pobudzane są procesy regeneracyjne, a nieprawidłowa skóra zastępowana jest zdrową tkanką. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i bezbolesny, a zarazem skuteczny. W związku z tym jest często
i chętnie stosowany.
Laser frakcyjny
Jest to metoda, dzięki której produkcja włókien kolagenowych i elastynowych, a co za tym idzie procesy regeneracyjne skóry i eliminacja rozstępów są pobudzane przez dokonywanie mikrouszkodzeń tkanki działając laserem o określonej długości fali. Usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym wymaga serii zabiegów od 3 do 5.
Aby zobaczyć opis metody kliknij w ikonkę: