Jak zwalczyć cellulit? Medycyna estetyczna oferuje skuteczne metody, czasami warto łączyć kilka ze sobą np. radiofrekwencję mikroigłową z karboksyterapią.
Cellulit jest to zwyrodnienie tkanki łącznej o charakterze obrzękowo-włókniejącym. Charakteryzuje się występowaniem uwypukleń tkanki tłuszczowej w obrębie granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej.
Głównym objawem cellulitu jest występowanie na skórze nieregularnych zagłębień i wyniosłości, przypominających swoim wyglądem materac (tzw. „objaw materacowy”) oraz rozszerzenie porów i obrzmienie naskórka (tzw. „objaw skórki pomarańczowej”).
Zmiany te najczęściej dotyczą bioder, pośladków, brzucha i ramion – miejsc, w których tkanka tłuszczowa gromadzi się w zwiększonej ilości. Jest to powszechny problem estetyczny dotyczący nawet 90% kobiet. Częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Dotyczy także osób szczupłych, nie ma więc związku z nadwagą. Jakie są metody na skuteczne usuwanie cellulitu?
Na obszarach zajętych cellulitem mogą występować okresowe mrowienia oraz ból. Pokryte cellulitem nogi mogą sprawiać wrażenie ciężkich i nadmiernie napiętych. Na skórze, poza nierównościami, mogą pojawić się rozstępy i przebarwienia.
Do powstawania cellulitu przyczyniają się zaburzenia mikrokrążenia, powodujące niedostateczne utlenowanie komórek tłuszczowych. Prowadzi to do zdeformowania komórek tłuszczowych, które włóknieją i przybierają formę guzków, prezentujących się jako nierówności na skórze.
Za tworzenie cellulitu odpowiada także nadmiar estrogenów, co przekłada się na częstsze występowanie tej dolegliwości u kobiet po okresie pokwitania, stosujących doustną antykoncepcję, ciężarnych oraz przyjmujących hormonalną terapię zastępczą.
Estrogen wywiera bezpośredni wpływ na naczynia żylne, powodując wzrost ich przepuszczalności oraz zwolnienie przepływu krwi. Skutkuje to zastojem wody w organizmie i powstawaniem obrzęków. Nadmiar wody wywiera ucisk na komórki tłuszczowe, co wpływa na ich słabsze odżywienie oraz powstanie zmian zwyrodnieniowych.
Powstawanie cellulitu wiąże się także z nieprawidłowym stylem życia, źle zbilansowaną dietą oraz małą aktywnością fizyczną. Dlatego w walce z tym problemem należy w pierwszej kolejności zmienić nawyki żywieniowe oraz włączyć aktywność fizyczną do codziennego rozkładu dnia.
Jeśli jednak, mimo wszelkich domowych sposobów nie udaje się zwalczyć cellulitu, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, z całym szeregiem nowoczesnych zabiegów.
Jak zwalczyć cellulit – jest kilka skutecznych metod. Należą do nich m.in.: mezoterapia igłowa, mezoterapia bezigłowa, karboksyterapia, endermologia, radiofrekwencja mikroigłowa.
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu w skórę odpowiednio dobranych substancji aktywnych, wykazujących działanie lipolityczne, regeneracyjne, odżywcze i przeciwutleniające. Substancje aktywne wprowadzane są do skóry za pomocą strzykawki (mezoterapia igłowa) lub specjalnych urządzeń, takich jak dermaroller lub Dermapen (mezoterapia mikroigłowa).
Zastosowanie tych urządzeń skraca czas zabiegu oraz zmniejsza jego bolesność. Substancje stosowane podczas zabiegu to: krzemionka, kofeina, wyciąg z liści karczocha, wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny, pirogronian sodowy oraz L-karnityna. Ich zadaniem jest usprawnienie mikrokrążenia oraz zwiększenie metabolizmu komórek tłuszczowych.
Mezoterapia bezigłowa
Mezoterapia bezigłowa polega na głębokim przenikaniu w skórę substancji aktywnych, jednak –w przeciwieństwie do mezoterapii igłowej – odbywa się to bez naruszenia ciągłości skóry. Jest to możliwe dzięki zjawiskom elektroporacji i elektroforezy. Elektroporacja polega na tworzeniu kanałów w błonach komórkowych pod wpływem impulsów elektrycznych.
Elektroforeza to z kolei przemieszczanie się pod wpływem pola elektrycznego cząsteczek, posiadających ładunek elektryczny. Dzięki tym zjawiskom wzrasta przepuszczalność warstwy rogowej naskórka i możliwe jest wnikanie preparatów aktywnych do głębokich warstw skóry.
Karboksyterapia
Karboksyterapia to zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla wprowadza się do tkanki za pomocą cienkiej igły, umieszczonej na głowicy aparatu do karboksyterapii. Wstrzyknięcie CO2 do tkanki podskórnej prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi.
Powoduje to, że do tkanek dociera więcej tlenu i składników odżywczych. Gaz ten, wprowadzony do tkanki tłuszczowej, w sposób mechaniczny uszkadza komórki tłuszczowe oraz przyspiesza metabolizm tłuszczu i jego wydalanie z organizmu. Dwutlenek węgla nasila także produkcję kolagenu, przez co skóra staje się bardziej elastyczna i wygładzona.
Endermologia
Endermologia to zabieg oparty na mechanicznym masażu skóry i tkanki podskórnej. Zabieg wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia, wyposażonego w dwie rolki oraz komorę ssącą. Podczas zabiegu, pod wpływem podciśnienia, między rolki zostaje wciągnięty fałd skóry. Skóra jest masowana w kilku kierunkach, co pobudza ją do regeneracji.
Podczas zabiegu pacjent ubrany jest w specjalny kombinezon, który chroni skórę przed uszkodzeniem oraz zapewnia lepszy poślizg głowicy urządzenia. Dzięki zabiegowi endermologii poprawia się unaczynienie skóry, która staje się lepiej dotleniona i odżywiona.
Dochodzi do wzmożenia lipolizy w tkance tłuszczowej oraz stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się ujędrniona i bardziej elastyczna. Zabieg powoduje poprawę kolorytu skóry, zmniejszenie obrzęków, przyspieszenie przemiany materii oraz złuszczenie górnych warstw naskórka.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg polegający na skojarzonym działaniu fali elektromagnetycznej oraz mikroigieł. Fala elektromagnetyczna o częstotliwości radiowej, przewodzona wzdłuż mikroigieł w głąb skóry, powoduje nagrzanie tkanki i pobudzenie jej do regeneracji.
Podwyższona temperatura poprawia krążenie krwi, zwiększa metabolizm w tkankach, redukuje wolne rodniki oraz stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Wpływa także na zmniejszenie obrzęku i przebarwień. Efektem radiofrekwencji mikroigłowej jest redukcja tkanki tłuszczowej, zmniejszenie cellulitu oraz ujędrnienie skóry.
Liposukcja
Odsysanie tłuszczu specjalną kaniulą – do usuwania cellulitu daje natychmiastowy i trwały efekt.