Bieganie w upał jest możliwe

bieganie w upał jest możliweJakość treningów biegowych bez wątpienia uwarunkowana jest pogodą – zarówno dobra, jak i zła aura może wszak skutecznie zniechęcić do podjęcia wysiłku fizycznego .  Jako że mamy lato w pełni zmorą amatorów biegania jest przede wszystkim upał. Jednakowoż bieganie w upał jest możliwe pod pewnymi warunkami.

Trening przy lejącym się z nieba żarze jest oczywiście możliwy, jednak w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza wiąże się z pewnym ryzykiem, którego każdy powinien być  świadomy..

Ludzki organizm skonstruowany jest w znakomity sposób, jednak by utrzymać go w odpowiedniej formie należy przestrzegać właściwej diety i stosować się do sprawdzonych w praktyce wskazówek. A wszystko po to, by zapewnić sobie możliwie najwyższy komfort treningu i czerpać z niego niczym nieograniczoną radość.

Dobra rada nie jest zła

Można powiedzieć, że latem najlepszą porą do biegania jest wczesne rano, tj. godzina 5, 6. Dla rannych ptaszków na pewno nie będzie stanowić ona problemów. Wtedy na pewno komfort biegu będzie znacznie wyższy, unikniemy bowiem wysokich temperatur. Ponad to poranny trening dodaje energii i bardzo pozytywnie nastraja do świata i ludzi. Tym, którzy lubią zostać rano dłużej w lóżkach polecam trening późniejszym wieczorem, gdy słońce zajdzie a upał nieco odpuści.

Koniecznie na uwadze należy mieć również:

  • odpowiednie nawodnienie organizmu – kiedy jest gorąco, należy pić dwa razy więcej niż zwykle, szczególnie w czasie treningu. Na dwie godziny przed biegiem powinno się wypić około 500-600 ml płynu. Istotne, aby przyjmowanie płynów nie odbywało się duszkiem. Naukowcy udowodnili wszak, że duże ilości płynów  wcale nie gaszą pragnienia, wręcz przeciwnie – obciążają i obniżają pracę serca, wywołują uczucie ciężkości, a co szczególnie ważne, wypłukują witaminy i związki mineralne. Warto pamiętać, by oprócz wody spożywać także napoje, które wzmocnią organizm, bogate w węglowodany, sód i potas.
  • odpowiedni ubiór – do treningu najlepsze są lekkie, w jasnych kolorach, oddychające ubrania, które odprowadzają pot. Bardzo istotne są także właściwe dobrane skarpetki – spocone stopy są podatne na otarcia i odciski. Warto zaopatrzyć się także w specjalną frotkę na rękę, którą wygodnie można ocierać spoconą twarz.
  • odpowiednia rozgrzewka – mimo wysokich temperatur, nie wolno zapominać o rozgrzewce, można ją naturalnie skrócić, ale absolutnie nie można jej pomijać.
  • monitoring kondycji organizmu – w upały nie należy szarżować, a co ważniejsze robić nic na siłę. Jeśli podczas biegu poczujemy się kiepsko, czy słabo natychmiast trzeba się zatrzymać, odpocząć i w miarę możliwości nawodnić.

Wymówki są domeną ludzi słabych, a sportowe przysłowie ludowe głosi, że nie ma kiepskiej pogody, są jedynie słabe charaktery. Zatem bieganie w upał jest możliwe pod warunkiem przestrzegania ważnych zaleceń. Czasami lepiej jest jednak odpuścić trening niż narazić się na problemy, które wykluczą nas z nich na dłuższy czas.

Lekarz medycyny estetycznej, chirurg. Międzynarodowy trener technik Aptos