Błędy młodości – młodość ma swoje prawa i wiąże się ze szczególną potrzebą poczucia atrakcyjności i powodzenia u płci przeciwnej. W tym celu często modyfikujemy swoje ciała. Niektóre modyfikacje jednak są trwałe. Należą do nich między innymi tatuaże czy makijaż permanentny. Bywa czasem tak, że z biegiem czasu chcemy z różnych względów się ich pozbyć. Jak to zrobić?
Czym jest laser i skąd się bierze promieniowanie laserowe?
Laser jest to wysoce specjalistyczne urządzenie emitujące promieniowane laserowe. Jest to fala elektromagnetyczna powstała dzięki zaistnieniu tak zwanego zjawiska emisji wymuszonej. Zjawisko to polega na emisji cząstek elementarnych świetlnych, tak zwanych fotonów pod wpływem zadziałania fotonu inicjującego, który musi posiadać odpowiedni poziom energetyczny. Długość fali elektromagnetycznej lasera może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego.
Wykazuje dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Ponadto wykazuje silne skupienie i spójność wiązki, a także niewielkie jej odchylenie od równoległości. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Dzieli się je więc ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
Na czym polega specyfika lasera Q-switched
Szczególnie skutecznym ich rodzajem do uzyskania oczekiwanego efektu są tak zwane lasery nanosekundowe, posiadające tak zwaną funkcję Q-Switched. Dzięki tej technologii możliwe jest generowanie z bardzo wysoką częstotliwością impulsów o bardzo wysokiej energii. Fale dźwiękowe powodują tak zwane fotoakustyczne rozbicie barwnika. Następnie powstałe w ten sposób cząsteczki są na drodze fizjologicznych procesów są eliminowane z organizmu.
Duża częstotliwość fali prowadzi do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa zabiegu i zmniejszenia nasilenia działań niepożądanych. Dla porównania, wcześniej stosowane lasery milisekundowe, charakteryzujące się dużo mniejszą częstotliwością fali (dla porównania jedna milisekunda to 0,001 sekundy, a jedna nanosekunda to 0,000000001 sekundy), powodowały uszkodzenia termiczne skóry, a w rezultacie powstawanie oszpecających blizn. Wykorzystanie laseru nanosekundowego eliminuje ryzyko tego typu powikłań.
Jak wygląda usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego laserem Q-switched
Tatuaże są zróżnicowane zarówno w zakresie rozmiaru, koloru jak i lokalizacji. W związku z powyższymi różna jest skuteczność zabiegu. Szczególnie istotny wpływ wywiera na nią rodzaj, ilość i kolory zastosowanych tuszów, wykonanie tatuażu (to znaczy, czy był wykonany w profesjonalnym salonie, czy domową prowizoryczną techniką). Również efektywność w przypadku makijażu permanentnego jest zróżnicowana i zależy od wykorzystanych technik i kosmetyków. Dlatego też bardzo ważne jest zastosowanie sprzętu dedykowanego do przeprowadzenia zabiegu.
Przykładowymi rekomendowanymi do tego celu urządzeniami są aparaty Nd: YAG Q-Switched i KTP Nd: YAG Q-Switched. Urządzenie to posiada 4 długości robocze fali (1094nm, 532nnm). Każda z nich dedykowana jest dla innego koloru tuszu. Dzięki temu możliwe jest usuwanie wszystkich rodzajów tatuaży oraz makijażu permanentnego, niezależnie od koloru, rozległości, a także techniki wykonania. Ponadto nadaje się on również do usuwania różnego rodzaju przebarwień i niektórych zmian pourazowych.
Kolor tuszu ma o tyle znaczenie, że jest on wynikiem części składowych farby (głównie soli i tlenków metali, a także związków organicznych), co ma bezpośredni wpływ na łatwość rozbijania cząstek, a także ich wchłanialność. Dla przykładu kolory różowy i czerwony stanowią mieszaninę dwóch barwników bardzo łatwo ulegających rozbiciu i wchłonięciu. Podobnie bezproblemowe do eliminacji są kolory żółty i zielony, gdyż w dużej mierze składają się z naturalnych barwników np. kurkuminy czy lipotenu. Trudniejsze do usunięcia są tatuaże i ciemnym zabarwieniu zawierające tlenek żelaza.
Chociaż większość producentów rejestruje swoje barwniki, to jednak w dalszym ciągu istnieją tusze o nieznanym składzie. Dlatego też pewne tendencje w złożoności usuwania tatuaży są orientacyjne, natomiast zdarzają się odstępstwa, które czasem wręcz uniemożliwiają uzyskanie optymalnego rezultatu. Dlatego też decydując się na tatuaż zadbajmy o to, by dowiedzieć się jaki dokładnie barwnik był zastosowany. Również wykonując makijaż permanentny warto zasięgnąć informacji, jaka technika i kosmetyki będą zastosowane.
Błędy młodości – Jak wygląda zabieg usuwania tatuażu?
Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska mająca na celu określenie występowania ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Po zakwalifikowaniu pacjenta przeprowadza się tak zwaną próbę laserową. Jej celem jest określenie ewentualnej nadwrażliwości. Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u pacjentów o niskim progu wrażliwości na ból możliwe jest zastosowanie kremów zawierających środki znieczulające (na przykład lignokainę).
Czas trwania zabiegu usuwanie tatuażu jest zróżnicowany, zazwyczaj jednak nie przekracza godziny. W zależności od rozmiaru tatuażu zazwyczaj wykonuje się od sześciu do dziesięciu powtórzeń. Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami nie może być krótszy niż cztery tygodnie. Jest to czas konieczny do prawidłowego wchłonięcia się rozbitego barwnika. Z każdym powtórzeniem tatuaż jest co raz bledszy, aż w końcu dochodzi do jego całkowitego zaniknięcia. Dzięki dużej częstotliwości fali nie dochodzi do uszkodzenia naskórka i powstawania blizn.
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, laserowe usuwanie tatuaży wiąże się z ryzykiem występowania powikłań. Jest ono niewielkie, ale istnieje. Do najczęstszych skutków ubocznych należą zmiany rumieniowe, obrzękowe, przebarwienia, czy zwiększenie wrażliwości skóry na różnego rodzaju bodźce czuciowe.
Bardzo istotne jest dbanie o właściwą pielęgnację skóry. Należy stosować specjalne preparaty pielęgnacyjne. Ponadto przez około miesiąca należy powstrzymać się od opalania i solarium, intensywnych ćwiczeń fizycznych i masażu okolicy poddawanej zabiegowi.
Laserem Q-switched usuwamy też źle wyglądający makijaż permanentny
U kogo przeciwwskazane?
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem lasera Q-switched są bardzo wąskie i obejmują przede wszystkim osoby o ciemnej karnacji, a także czarnoskóre. Występuje bowiem u nich zdecydowanie większe ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości na laser. Nie zaleca się go również w przypadku tatuaży o dużej powierzchni.