Jak zgubić oponkę? Liposukcja czy lipoliza, którą metodę wybrać? Liposukcja jest bardziej skuteczna i trwała.
Nadmiar tłuszczu na brzuchu jest zmorą wielu osób. Nieestetyczna oponka potrafi przysporzyć kompleksów zarówno kobietom, jak i mężczyznom.
Na szczęście medycyna estetyczna potrafi łatwo rozprawić się z tym problemem. Zabiegi takie jak liposukcja, czy lipoliza, pozwalają błyskawicznie i bez wysiłku pozbyć się kilku nadmiarowych centymetrów w pasie.
Liposukcja
Liposukcja, zwana inaczej odsysaniem tłuszczu, polega na usunięciu tłuszczu z wybranej części ciała. Tkankę tłuszczową odsysa się przy pomocy kaniuli, wprowadzanej przez skórę w głąb tkanki tłuszczowej. Zabieg liposukcji zalecany jest pacjentom w dobrym stanie zdrowia, o masie ciała zbliżonej do prawidłowej, z nierównomiernie rozmieszczoną tkanką tłuszczową, której nie udało się zredukować za pomocą diety, czy aktywności fizycznej.
Najlepsze efekty liposukcja daje u osób młodych, ze sprężystą skórą, która będzie miała szansę bez problemu obkurczyć się po zabiegu. Przed zabiegiem chirurg dokładnie omawia z pacjentem możliwe do osiągnięcia efekty. Przy kwalifikacji do operacji ważny jest stan zdrowia pacjenta. Zabieg jest przeciwwskazany u osób z ciężkimi chorobami układu krążenia, cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia, zmianami zapalnymi na skórze, a także w czasie ciąży i laktacji.
Przed zabiegiem pacjent powinien odstawić leki przeciwkrzepliwe, które mogą powodować nadmierne krwawienie podczas operacji.
Opis zabiegu
Zabieg liposukcji wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, przewodowym, bądź miejscowym – zależnie od preferencji pacjenta, ilości odsysanej tkanki tłuszczowej oraz przewidywanego czasu trwania zabiegu. W pierwszym etapie okolica ciała, w której będzie przeprowadzany zabieg, ostrzykiwana jest płynem składającym się z soli fizjologicznej i adrenaliny.
Następnie chirurg wykonuje niewielkie nacięcia w skórze, przez które wprowadza do tkanki podskórnej kaniulę. Kaniula to metalowa rurka, której zadaniem jest niszczenie i odsysanie komórek tłuszczowych. Odsysanie tłuszczu możliwe jest dzięki urządzeniu generującemu podciśnienie, połączonemu za pośrednictwem węża z kaniulą.
Pod koniec zabiegu nacięcia skóry są zszywane i zaopatrywane. Liposukcja pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej nie tylko z brzucha, lecz także z twarzy, okolicy podbródka, karku, piersi, ramion, pleców, bioder, ud i łydek. Należy jednak pamiętać, że liposukcja nie jest zabiegiem odchudzającym, lecz tylko modelującym sylwetkę i poprawiającym proporcje ciała.
Po zabiegu pacjent może odczuwać ból, który można łatwo wyeliminować za pomocą leków przeciwbólowych. W miejscu poddanemu operacji może pojawić się obrzęk i zasinienia, które samoistnie ustępują w ciągu 2 tygodni. Tuż po operacji pacjentowi nakłada się specjalną odzież uciskową, której celem jest przyspieszanie obkurczania skóry oraz zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym.
Odzież taką należy nosić przez kilka tygodni. Przez 8 tygodni po zabiegu należy unikać słońca, solarium oraz sauny. Tuż po liposukcji efekt zabiegu może nie być widoczny. Jest to spowodowane występującym w pierwszych dniach po zabiegu obrzękiem tkanek.
Na ostateczne efekty trzeba czasami poczekać nawet do 3 miesięcy. Zabieg odsysania tłuszczu – podobnie jak każdy inny zabieg chirurgiczny – niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań, do których należą: zator tłuszczowy, zakażenia, zaburzenia czucia, przebarwienia, włóknienie, martwica, nieregularność powłoki skórnej.
Jak zgubić oponkę – Lipoliza
Lipoliza iniekcyjna to nowoczesna metoda pozwalająca w sposób nieinwazyjny i bezpieczny wymodelować sylwetkę. Polega na wstrzyknięciu bezpośrednio do tkanki tłuszczowej substancji aktywnej, rozkładającej komórki tłuszczowe. Substancja uszkadza błony komórkowe komórek tłuszczowych, rozbija tłuszcze na nanocząsteczki oraz uruchamia procesy prowadzące do zmetabolizowania tłuszczów w wątrobie.
Lipoliza iniekcyjna zalecana jest pacjentom, u których występuje lokalne nagromadzenie tłuszczu, którego nie można zredukować dietą, czy ćwiczeniami. Zabieg nie służy do redukcji masy ciała, lecz pomaga wymodelować sylwetkę.
W niektórych przypadkach stanowi dobre uzupełnienie liposukcji. Stanowi także pewną alternatywę dla pacjentów, którzy nie chcą lub nie mogą poddać się operacji odsysania tłuszczu. Poza brzuchem, inne często poddawane zabiegowi miejsca to: podbródek, okolice żuchwy, kark, fałdy w okolicy podłopatkowej, okolice pachy, ramiona, fałdy pod pośladkami, okolice krętarzy, wewnętrzna strona ud, wewnętrzna strona kolan, udo powyżej rzepki, okolice wzgórka łonowego.
Przed zabiegiem lekarz poznaje oczekiwania pacjenta oraz przeprowadza wywiad dotyczący przebytych oraz aktualnych chorób i uczuleń. Zabieg jest bezwzględnie przeciwwskazany w przypadku: ciąży, laktacji, cukrzycy powikłanej angiopatią oraz infekcji skóry w miejscu przeprowadzania zabiegu.
Przeciwwskazania
Ostrożność należy zachować u pacjentów z niewydolnością wątroby, ciężkimi chorobami nerek, niewydolnością nadnerczy, chorobami tarczycy oraz zaburzeniami krzepnięcia. W tych przypadkach należy wykonać odpowiednie badania dodatkowe i – zależnie od wyników – indywidualnie określić ryzyko wykonania zabiegu.
Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz zaznacza na skórze pacjenta miejsca wkłuć i dezynfekuje skórę. Następnie wstrzykuje do tkanki tłuszczowej substancję aktywną rozkładającą tłuszcz. Wstrzyknięcie preparatu wywołuje reakcję zapalną, której towarzyszą: obrzęk, zaczerwienienie, ocieplenie i ból.
Obrzęk pojawia się po kilku minutach od wstrzyknięcia i może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni. Zabieg trwa ok. 30 minut. Od razu po zabiegu pacjent może udać się do domu.
Możliwe powikłania po zabiegu lipolizy to: tkliwość miejsca poddanego zabiegowi, zasinienia, świąd, pokrzywka, nudności, zawroty głowy. Do uzyskania pożądanych efektów konieczne jest wykonanie 3-6 zabiegów w odstępach 4-tygodniowych.
Liczba zabiegów zależna jest od wielkości depozytów tłuszczu, który poddany będzie leczeniu oraz indywidualnej odpowiedzi pacjenta na wstrzyknięty preparat. Efekt serii zabiegów to utrata ok. 4-5 cm w obwodzie w miejscu poddanemu zabiegowi.