Żylaki nóg

żylaki nógŻylaki nóg czyli poszerzone naczynia żylne na nogach.

Siedzący tryb życia, stojąca praca i brak ruchu oraz aktywności fizycznej – to najczęstsze przyczyny powstawania nieprawidłowości w przepływie krwi w żyłach, w szczególności na nogach.

Funkcjonowanie układu krwionośnego jest bowiem zależne od działania mięśni i stawów. Krew w żyłach przesuwa się w kierunku serca przy każdym skurczu mięśni.

Gdy mechanizm ten działa nieprawidłowo, a mięśnie kurczą się zbyt często i za mocno, rozkurczają natomiast rzadko i słabo, krew cofa się i gromadzi w żyłach powierzchniowych, które ulegają pod jej naporem poszerzeniu. W wyniku utrwalenia się poszerzenia żył powstają żylaki – zmiany chorobowe znacząco zaburzające przepływ krwi.

Żylaki nóg – Kto jest najbardziej narażony?

Na żylaki częściej cierpią kobiety niż mężczyźni – z powodu zmian hormonalnych związanych z ciążą, menopauzą czy antykoncepcją, które sprzyjają powstawaniu problemów żylnych. Dolegliwości najczęściej nasilają się z wiekiem, w wyniku procesu starzenia, ponieważ ściany i zastawki żył także z czasem tracą elastyczność.

W początkowym stadium żylaki są miękkie i nie bolą, przybierają jednak kształt nieestetycznych podskórnych wypukłości. Dłużej nieleczone żylaki mogą jednak powodować poważniejsze problemy – stany zapalne żył i zakrzepy.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Niepokój powinny wzbudzić już drobne „pajączki” przebijające przez skórę na nogach, wszelkiego rodzaju przebarwienia oraz małe żylaki. Także uciążliwe objawy, takie jak drętwienie I obrzęk nóg należy konsultować z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o rozwijającej się niewydolności żylnej.

Szybka diagnoza pomoże w zahamowaniu dalszego rozwoju choroby. Im szybciej pacjent zgłosi się do specjalisty, tym mniej inwazyjne zabiegi będą konieczne do poradzenia sobie z problemem. Warto też pamiętać, że tylko lekarz może ocenić stopień zaawansowania dolegliwości i wybrać odpowiedni sposób leczenia!

Metody leczenia żylaków

W początkowej fazie rozwoju żylaków, zwykle wystarczą metody zachowawcze, takie jak wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń fizycznych, terapia uciskowa (opaski i pończochy i uciskowe o różnym stopniu ucisku), masaż pneumatyczny lub leczenie farmakologiczne.

W przypadku bardziej zaawansowanych problemów z wydolnością żylną konieczne jest leczenie zabiegowe, nie oznacza to jednak, że muszą się skończyć interwencją chirurgiczną. Istnieją jednak metody mało inwazyjne, jak skleroterapia, laseroterapia czy zamykanie lub usuwanie żylaków za pomocą czynników termicznych lub chemicznych, w tym również terapia z użyciem prądu o częstotliwości radiowej oraz innowacyjna metoda z użyciem pary wodnej.

Żylaki kończyn dolnych obecnie coraz częściej leczy się laserowo. Metoda ta jest bardzo skuteczna a przy tym bezpieczna. Kolejną zaletą jest szybki powrót do normalnej aktywności życiowej.

Żylaki podudzi

Czasami występują żylaki tylko poniżej kolan, taka sytuacja jest łatwiejsza do leczenia.

Żylaki nóg a tryb życia.

Ważnym elementem u osób ze skłonnością do żylaków jest unikanie zakładania nogi na nogę oraz przy każdej okazji układanie nóg wyżej. Np.  podczas oglądania telewizji. Przeciwwskazane są też długie loty samolotem. Korzystne za to są długie spacery.

Lekarz medycyny estetycznej, chirurg. Międzynarodowy trener technik Aptos