Plastyka brzucha, abdominoplastyka (po angielsku: Tummy tuck) – jest to operacja, która cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn, i to bez względu na ich wiek.
Operacja plastyki brzucha polega na usunięciu nadmiaru fałdu skórno-tłuszczowego brzucha oraz na przywróceniu osłabionym lub odseparowanym mięśniom prawidłowego wyglądu i funkcji.
Podczas operacji plastyki brzucha zostają też usunięte w znacznym stopniu rozstępy na brzuchu. Czasami tej operacji towarzyszy liposukcja (zwłaszcza w rejonie nadbrzusza i boków) lub zaopatrzenie przepukliny brzusznej.
Objawy uboczne
Z uwagi na rozległość rany pooperacyjnej konsekwencją zabiegu jest bolesność, obrzęk, czasami zaburzenie czucia, które stopniowo wraca.
Jak każdy zabieg operacyjny niesie ze sobą ryzyko powikłań takich jak krwiak, zakażenie, martwica skóry.
Powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie i w rezultacie nieestetyczne przerostowe blizny. Powikłaniom można zapobiec stosując odpowiednie leki i zabiegi, a przede wszystkim ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich.
Zalecenia po zabiegu
- Przez pierwsze 2-3 tygodnie po operacji należy unikać wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego (np. sprzątanie, odkurzanie, pranie ręczne, etc).
- Przez sześć kolejnych tygodni po operacji, obowiązuje zakaz uprawiania sportu (aerobic, siłownia, pływanie, itp.).
- Do 6 miesięcy po operacji nie należy korzystać z sauny oraz solarium; należy też unikać intensywnego opalania się.
Inne metody poprawy napięcia skóry:
- Radiofrekwencja mikroigłowa
- Osocze bogatopłytkowe
Inne metody redukcji tkanki tłuszczowej
- Liposukcja infradzwiękowa N.I.L.
- Lipoliza
WSKAZANIA DO PLASTYKI BRZUCHA:
- Brzuch po ciąży: wiotkie mięśnie brzucha, rozstępy, luźna skóra;
- Nadmiar luźnej skóry brzucha na skutek dużej utraty masy ciała;
- Przepuklina brzuszna
PRZEBIEG OPERACJI
Plastyka brzucha jest operacją przeprowadzaną w znieczuleniu ogólnym. W zależności od stopnia złożoności procedury może ona trwać od 2 do 4 godzin.
W zależności od potrzeby pacjenta można przeprowadzić pełną, małą lub odwrotną plastykę brzucha.
Pełna plastyka brzucha
Operacja ta polega na wykonaniu jednego z kilku rodzajów nacięć (zależnie od decyzji chirurga) powyżej spojenia łonowego tak, aby blizna była najmniej widoczna, a następnie odpreparowaniu fałdu skórno-tłuszczowego od powięzi brzusznej wysoko, aż do łuków żebrowych. Umożliwia to maksymalne zsunięcie skóry ku dołowi i – po odpowiednim naciągnięciu – usunięcie zbędnego nadmiaru skóry wraz z ewentualnymi rozstępami i bliznami po innych operacjach.
Wcześniej wykonuje się nacięcie wokół pępka tak, żeby pozostał na swoim miejscu, a na koniec zabiegu wszywa się go w nowe miejsce, ale na tej samej wysokości co poprzednio.
Przed zaszyciem rany, jeśli zachodzi taka konieczność, wykonuje się zaopatrzenie pochewki mięśnia prostego brzucha w celu maksymalnego ujędrnienia przedniej ściany brzucha.
Zalecenia pooperacyjne:
Przez pierwszy tydzień sugeruje się powolne uruchamianie się i przechodzenie z pozycji zgiętej do pozycji wyprostowanej. Rekomendowane noszenie pasa elastycznego przyspieszającego gojenie i zmniejszającego możliwość zbierania się płynów pod odwarstwionym płatem skórno-tłuszczowym. Należy stosować postępowanie przeciwzakrzepowe przez pierwsze 7-10 dni. Powrót do pracy możliwy jest najczęściej po 2 tygodniach. W klinice bezpośrednio po operacji trzeba pozostać na 2 doby. Na blizny wskazana karboksyterapia w celu poprawienia gojenia. Wskazane jest także stosowanie odpowiednich maści na blizny.
Efekt
Efektem zabiegu jest poprawa sylwetki ciała oraz wyglądu brzucha a także znaczna poprawa samopoczucia. Pacjent po zabiegu uzyskuje satysfakcjonującą go sylwetkę ciała, szczególnie gdy wcześniej posiadał znacznie osłabione napięcie mięśni oraz nadmiernie rozciągniętą skórę brzucha. Pacjent musi sobie jednak zdawać sprawę, że w osiągnięciu dalszego modelowania sylwetki potrzebne jest stosowanie diety i odpowiedni program ćwiczeń fizycznych. Operacja tego typu jest metodą wspomagającą a nie może zastąpić odchudzania czy ćwiczeń.
Plastyka brzucha bez skalpela
Alternatywą dla chirurgicznej plastyki brzucha jest radiofrekwencja mikroigłowa.
Zabiegi wykonuje się w odstępach 3 – 4 tygodni, w celu zwiększenia (przyspieszenia efektu można łączyć z osoczem bogatopłytkowym). Jeśli jest to konieczne można przeprowadzić liposukcję.
Zaletą zabiegu jest brak blizn, w trakcie leczenia można prowadzić normalną aktywność zawodową. Właściwie po zejściu z fotela po zabiegu można wrócić do normalnych aktywności życiowych.
Więcej informacji na temat radiofrekwencji mikroigłowej można znaleźć po kliknięciu w ikonkę: