Toksyna botulinowa (Botox)

botoxBotox – jest lekiem znanym od dawna w Europie i Stanach Zjednoczonych. Botox może być podawany wyłącznie przez lekarzy.

Na czym polega zabieg podania botoksu?

Na iniekcji domięśniowej. Mięsień po wstrzyknięciu preparatu zostaje unieruchomiony, co daje znakomity efekt estetyczny.

W ten sposób znika wizualne pofałdowanie  skóry i następuje efekt natychmiastowego odmłodzenia. Rysy stają się łagodniejsze, twarz wygląda bardziej naturalnie, a ogólna mimika zostaje zachowana, co pozwala na uniknięcie objawy maski.

Zabieg botoksem jest całkowicie bezpieczny, ponieważ stosowana dawka leku jest wielokrotnie niższa nawet od dawki leczniczej. Kuracja polega na odwracalnym unieruchomieniu mięśni, które znajdują się tuż pod skórą.

Efekty widoczne są szybko, często już po 7-8 dniach, a kulminacja następuje po mniej więcej 2 tygodniach. Po upływie pół roku kurację należy powtórzyć, ponieważ po tym czasie połączenia między synapsami komórek nerwowych powracają do stanu sprzed kuracji.

Toksyna botulinowa wskazania:

  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • tzw. lwie zmarszczki, czyli zmarszczki pionowe pomiędzy brwiami
  • tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu
  • nadmierna potliwość
  • bruksizm
  • migreny

kwas hialuronowy przed  kwas hialuronowy po

Przed                                 Po

botoksbotoks

 

 

 

 

Przed                                                                            Po

Jednak najbardziej spektakularny efekt jaki daje botoks widać przy redukcji zmarszczek mimicznych. Dlatego wiele kobiet uważa go za magiczny środek, wręcz ‘eliksir młodości’. Jest to także metoda bardzo popularna i często wykorzystywana w naszej klinice w Poznaniu, głównie ze względu na to, że jest bardzo prosta i daje długotrwałe rezultaty bez konieczności inwazyjnych operacji plastycznych.
Jednocześnie, nie jest on przeznaczony wyłącznie do usuwania już istniejących zmarszczek, które są objawami starzenia. Można stosować go także prewencyjnie lub do likwidacji zmarszczek mimicznych.

Czy botoks jest odpowiedni dla każdego?

Jest to zabieg medyczny, dlatego musimy być świadomi tego, że nie jest to zabieg uniwersalny, przeznaczony dla każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań do zastosowania tej metody. Nie zaleca się go m.in. kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom cierpiącym na chorobę płytki nerwowo-mięśniowej, przy rozległych uszkodzeniach skóry oraz podczas przyjmowania takich leków jak: D-penicylamina i cyklosporyna.

Niektórzy mają również alergię na toksynę botulinową. Botox nie jest także zalecany dla osób w każdym wieku, dlatego też osoby bardzo młode oraz te po 65 roku życia powinny zastanowić się nad inną metodą wygładzania zmarszczek.

Botox – skuteczne i bezpieczne zabiegi

Efekty działania toksyny botulinowej są bardzo widoczne, poniżej pacjentka z lwią zmarszczką przez zabiegiem i tydzień po.

botox     botox Botoks jest bardzo skutecznym lekiem w leczeniu przykrych dolegliwości, takich jak nadpotliwość pach czy nadpotliwość dłoni.

Gabinet Medycyny Estetycznej – zapraszamy!

Co to jest Botox?

Botoks (toksyna botulinowa, ang. botox) to oczyszczone białko, które jest wytwarzane przez bakterię Clostridium botulinum. Nazywa się go także toksyną botulinową typu A i stosuje w medycynie już od wielu lat.

Pierwsze zastosowania były w okulistyce przy leczeniu takich stanów jak kurcz powiek, czy zez. Obecnie wykorzystywany również w  neurologii w leczeniu m.in. połowiczego kurczu twarzy czy spastyczności np w porażeniu mózgowym.

Toksyna botulinowa typu A – mechanizm działania?

Działanie Botuliny polega na blokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowych istniejących w tkankach, czego następstwem jest rozluźnienie mięśni. W przypadku mięśni mimicznych powoduje to wygładzenie skóry, a w efekcie zlikwidowanie zmarszczek.

Wskazania

Jak zostało już powiedziane wyżej toksyna botulinowa znajduje w medycynie bardzo wiele zastosowań. Do najczęściej spotykanych z pewnością należą:

  • redukcja zmarszczek górnej części twarzy – botoks rewelacyjnie sprawdza się zarówno przy usuwaniu zmarszczek poziomych (linie czołowe), jak i „kurzych łapek”, zmarszczek powstających pomiędzy brwiami (lwia zmarszczka), czy też powstających między oczami zmarszczek śmiechu (zmarszczki królicze);
  • leczenie nadpotliwości – po podaniu botuliny w rejony z nadmierną potliwością, zablokowane zostają połączenia nerwowo-mięśniowe w tym obszarze, co w efekcie prowadzi do ograniczenia wydzielania potu przez znajdujące się tam gruczoły potowe;
  • leczenie bruksizmu (bezwiedne zgrzytanie zębami) – botoks pozwala skutecznie poradzić sobie również z tym problemem. Wstrzykuje się go w tym przypadku w mięśnie żwacze (zlokalizowane po bokach żuchwy), co zmniejsza ich siłę do potrzebnego minimum i ogranicza wzmożoną pracę.

Przeciwwskazania

Botulina jest lekiem podawanym miejscowo i nie wywierającym wpływu na organizm jako całość. Niemniej jednak nie zaleca się jego stosowania w przypadku:

  • kobiet w ciąży i karmiących piersią;
  • osób cierpiących na chorobę miastenia gravis (rzadka choroba neurologiczna);
  • osób cierpiących na zespół Lamberta Eatona;
  • osób uczulonych na albuminę ludzką;
  • pacjentom zażywającym spektynomycynę i antybiotyki z grupy aminoglikozydów;

Stosowanie botoksu jest bardzo skuteczne i bezpieczne, wymaga jednak doświadczenia i wiedzy od lekarza, który go stosuje. Przed zabiegiem warto zapytać lekarza o wyjaśnienie wszystkich wątpliwości.

Zabieg jest też prawie bezbolesny (lek podaje się strzykawką z bardzo cienką igłą) oraz trwa dość krótko, dzięki czemu dyskomfort odczuwany przez pacjenta jest znikomy.

Wiele wskazań: wygładzanie zmarszczek, leczenie migreny, leczenie bruksizmu, redukcja nadpotliwości.

#botox

#BotoxPoznan

Botox

Każdy z nas marzy o atrakcyjnym wyglądzie rodem z okładek kolorowych magazynów czy plakatów filmowych. Jednakże rzeczywistość jest brutalna. Procesy starzenia się i związane z nimi różnego rodzaju defekty skórne dotyczą i będą dotyczyć każdego. We współczesnym świecie, pęd życia, gonitwa za pracą, karierą, pieniądzem powoduje, że co raz mniej dbamy o swoje zdrowie, co bezpośrednio przekłada się na przyspieszenie procesów starzenia.

Zdrowe, prawidłowo zbilansowane posiłki często są zastępowane przez produkty typu fastfood. Dobowe zapotrzebowanie na podaż wody również nie jest zaspokajane, gdyż zamiast tego dostarczamy organizmowi duże ilości kawy oraz słodzonych napojów gazowanych. Również co raz chętniej wybieramy siedzący tryb życia zamiast aktywności fizycznej.

To wszystko, a także przewlekłe narażenie na stres, używki (palenie tytoniu, alkohol) powoduje, że zamiast dostarczać do organizmu substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a także przeprowadzania procesów regeneracyjnych, wprowadzamy różnego rodzaju toksyny. Powodujemy tym wcześniejsze rozpoczęcie, a także przyspieszenie tempa przebiegu procesów starzenia skóry.

Na szczęście w dzisiejszych czasach medycyna estetyczna dysponuje metodami pozwalającymi przywrócić młody, atrakcyjny wygląd.

Czym jest botoks, i co wspólnego mają niebezpieczne bakterie z medycyną estetyczną?

Botoks jest substancją szeroko stosowaną we współczesnej medycynie estetycznej. Jest to pojęcie określające toksynę botulinową typu A – potencjalnie niebezpieczny związek produkowany przez beztlenowe bakterie z gatunku Clostridium botullinum. Szerszej grupie ludzi znane są one jako pałeczki jadu kiełbasianego, a toksyna botulinowa jako jad kiełbasiany. Jest to substancja charakteryzująca się wysoką toksycznością.

Mechanizm jej działania polega na blokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego na poziomie połączenia nerwów i mięśni (tak zwana płytka ruchowa), co w rezultacie powoduje zniesienie zdolności do skurczu mięśni i ich porażenie. Odbywa to się poprzez wiązanie się cząsteczki toksyny botulinowej do receptora acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiadającego za wyzwalanie kaskady reakcji wewnątrzkomórkowych prowadzących do skurczu włókien mięśniowych, czego rezultat opisano powyżej.

W związku z tym oczywiste jest, że toksyna botulinowa powoduje bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia zatrucia, często kończące się śmiercią na skutek porażenia mięśni oddechowych i następowego uduszenia. Jednakże do sytuacji takich dochodzi w momencie dostania się odpowiedniej dawki jadu kiełbasianego do krwioobiegu, na przykład na drodze zakażenia drogą pokarmową.

Pomimo złej reputacji toksyny botulinowej jako takiej, oferowane przez współczesną medycynę estetyczną zabiegi wykorzystujące botoks są całkowicie bezpieczne. Wynika to z dwóch faktów. Po pierwsze, substancja aplikowana jest bardzo precyzyjnie, dzięki czemu oddziałuje tylko miejscowo. Nie ma szans na przedostanie się jej do krwioobiegu, a co za tym idzie zatrucie. Po drugie zaś, dawka toksyny stosowana podczas zabiegu jest nieporównywalnie mniejsza w stosunku do tej, która jest konieczna do wywołania zatrucia.

Na czym polega zabieg?

Przed przeprowadzeniem zabiegu z wykorzystaniem botoksu nie jest wymagane specjale przygotowanie, poza dokładnym umyciem i odtłuszczeniem skóry, jednak zawsze przeprowadzana jest szczegółowa konsultacja lekarska, celem ustalenia występowania ewentualnych przeciwwskazań do planowanej procedury. Jest ona praktycznie całkowicie bezbolesna, tak więc zazwyczaj jedynym stosowanym znieczuleniem jest schłodzenie skóry przy pomocy okładów z lodu.

U osób z wybitnie wysoką wrażliwością na ból, możliwe jest zastosowanie kremów zawierających środek znieczulający (na przykład krem EMLA). Następnie lekarz za pomocą cienkiej igły wprowadza botoks śródskórnie we wcześniej wyznaczonych miejscach. Ilość wkłuć i ich miejsca oczywiście zależą od okolicy poddawanej zabiegowi, stanu wyjściowego oraz oczekiwanego rezultatu.

Analogicznie wygląda sytuacja z czasem trwania zabiegu, która może się wahać od kilku minut do pół godziny. Jedynym dyskomfortem odczuwanych podczas przeprowadzanej procedury są ukłucia porównywalne z ukąszeniem komara.

Pierwsze rezultaty zabiegu pojawiają się zazwyczaj do 2 tygodni. Po tym czasie konieczne jest przeprowadzenie kontroli lekarskiej celem oceny rozłożenia botoksu, oraz ewentualnych korekt.

Powikłania po wstrzyknięciu toksyny botulinowej praktycznie nie występują. Co prawda bezpośrednio po przeprowadzonej procedurze może wystąpić zaczerwienienie skóry
w ostrzykiwanych miejscach, jednakże ustępuje ono samoistnie w przeciągu godziny.

Przez kilka godzin po zabiegu nie należy kłaść się ani schylać, gdyż może to zaburzyć równomierne rozłożenie substancji w skórze. Ponadto przez kilka tygodni nie zaleca się korzystać  procedur wykorzystujących fale radiowe, promieniowanie laserowe oraz głęboką podczerwień, a także sauny i solarium. Nie zastosowanie się do tego zalecenia z dużym prawdopodobieństwem skróci i osłabi efekt zabiegu.

Rezultat utrzymuje się zazwyczaj od sześciu do ośmiu miesięcy. Jednakże dzięki regularnemu powtarzaniu, czas ten ulega stopniowemu wydłużeniu.

U kogo znajduje zastosowanie?

Spektrum zastosowania botoksu w medycynie estetycznej jest bardzo szerokie. Obejmuje zarówno walkę z efektami naturalnych procesów starzenia się skóry, zwłaszcza poprzez eliminację zmarszczek mimicznych, bruzd poprzecznych czoła itp. Poza tym wykorzystuje się go w walce z niektórymi schorzeniami, na przykład w leczeniu nadpotliwości, czy też bruksizmu (zaburzenie, u podłoża którego stoi stereotypia ruchowa, co przejawia się patologicznym zaciskaniem i zgrzytaniem zębami podczas snu, skutkującym ścieraniem szkliwa i uszkodzeniem zębów).

U kogo botoks jest przeciwwskazany?

Jak każdy zabieg oferowany przez współczesną medycynę estetyczną, botoks nie może być stosowany u wszystkich. Specyficznym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tej procedury są schorzenia neurologiczne objawiającym się osłabieniem siły mięśniowej,
a także zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Toksyna botulinowa może bowiem nasilać ich objawy.

Ponadto, jak w przypadku pozostałych procedur, nie zaleca się przeprowadzania tego zabiegu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, u osób chorych na aktywne choroby nowotworowe, przewlekłe poważne choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca), cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, a także
u osób z aktywnymi procesami infekcyjnymi i stanami zapalnymi w obrębie skóry.

Ile kosztuje botox?

Cena zabiegu jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od okolicy jemu poddawanej.

Top