Kawa i bieganie mają wspólny mianownik?

kawa i bieganieKażdy biegacz doładowuje się przed biegiem w indywidualny sposób. Jedni jedzą batoniki energetyczne, inni kanapkę z masłem orzechowym. Dużo osób jest także zwolennikami napojów stymulujących. Do takich bez wątpienia zalicza się kawa, która dzięki kofeinie wpływa na układ oddechowy i krążenia oraz polepsza koncentrację. Jest to najlepszy sposób na szybkie pobudzenie i wzmocnienie w sobie chęci do biegania. Poniżej kilka słów jak się mają do siebie kawa i bieganie.

Negatywne skutki picia kawy – kawa i bieganie fakty i mity

Wielu sportowców stara się jednak unikać kawy w swojej diecie i nie łączyć jej z treningami. Kawa bowiem, jak wiele innych przyjemności na tym świecie ma także swoją drugą, ciemną stronę, która objawia się poprzez wypłukiwanie minerałów z organizmu, w tym wapnia i magnezu oraz wzrost ciśnienia.

Innymi niekorzystnymi efektami, jakie może wywołać kofeina (w bardziej skrajnych przypadkach, ale jednak) jest utrudniona kontrola nad ruchami, niepokój, chwilowa utrata orientacji, duszność, a nawet kołatanie serca. Według niektórych źródeł ma ona także działanie diuretyczne, co znaczy, że zwiększa ona w organizmie wydalanie moczu.

Kawa i bieganie w świetle nauki

Naukowcy postanowili sprawdzić, jaki jest wpływ kawy na organizm, który poddawany jest wysiłkowi fizycznemu. Badania przeprowadzone zostały na czterech grupach zawodników, którzy odbyli treningi o różnej skali intensywności.      

Badani poddani zostali aerobowemu treningowi interwałowemu, w czasie którego aplikowano im suplementy kofeinowe. Uczestnicy eksperymentu biegali z różną prędkością 8 razy po 5 minut, z przerwą minutową po każdej serii.

Przeprowadzone badania nakłoniły naukowców do sformułowania następującego wniosku: intensywne ćwiczenia biegowe zwiększają czynność płytek krwi, a spożycie kofeiny nie pogarsza czynności trombocytów w odpowiedzi na wysiłek fizyczny.

 

W podsumowaniu specjaliści napisali, że uzyskane wyniki dostarczają cennych informacji na temat suplementacji kofeinowej. Widać wyraźnie, że suplementacja kofeiną może łagodzić agregację płytek krwi podczas biegowego treningu interwałowego. Dzięki temu biegacze mogą mieć lepszą wydajność podczas ćwiczeń fizycznych.

Inną kwestię stanowią ubytki magnezu i wapnia, jednak zachowując umiar, to znaczy nie przekraczając dziennego spożycia kawy (ok. 3-4 filiżanki) na pewno nie zrobimy sobie krzywdy, a połączymy jedyne przyjemne z pożytecznym.

Kofeina wpływa zatem korzystnie pod warunkiem zachowania umiaru. Podobnie zabiegi medycyny estetycznej – jeśli rozsądnie stosowane, przynoszą wspaniałe efekty.

Lekarz medycyny estetycznej, chirurg. Międzynarodowy trener technik Aptos