Testosteron opis badania, wskazania, normy, interpretacja wyniku, cena
Wolne chwile spędza aktywnie, na rowerze bądź boisku do squasha. Pakiet Badań Hormonalnych jest polecany wszystkim mężczyznom, którzy chcą przekrojowo zbadać swoje zdrowie. Badania szczególnie sprawdzą się u panów, którzy doświadczają problemów https://impacksafagroup.sn/anapolon-multipharm-healthcare-gdzie-kupi/ z płodnością, zaburzeń erekcji, trądziku i przewlekłego zmęczenia. Wyniki testosteronu są zwykle dostępne do odbioru w placówce medycznej, w której wykonywane było badanie bądź mogą być udostępniane online za pośrednictwem specjalnego portalu, lub aplikacji.
e-Pakiet badań na stres – mężczyzna
- W przypadku chorób zapalnych, zaburzeń krążenia i obniżonej potencji można zalecić terapię falą uderzeniową, w której fale o niskiej częstotliwości są emitowane na narządy układu rozrodczego.
- Warto sprawdzać ceny, aby wybrać dla siebie jak najkorzystniejszą ofertę.
- Dodatkowo, jeśli u chłopców zauważalne są objawy opóźnionego lub przedwczesnego dojrzewania płciowego, również warto rozważyć wykonanie testu.
- Niedobór testosteronu u mężczyzn potwierdza się podczas badań.
Worganizmie bierze udział w rozkładzie tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim odgrywa ogromną rolę w sferze seksualnej – wpływa na popęd płciowy. Zestawienie wyników badań uwzględnionych w e-Pakiecie pozwala na ocenę funkcji układu hormonalnego mężczyzny oraz na wskazanie przyczyny diagnozowanych zaburzeń. Ze względu na wzajemne zależności występujące w układzie hormonalnym i wieloczynnikowy charakter podłoża zaburzeń endokrynologicznych, uzyskane wyniki badań należy skonsultować z lekarzem. Wskazane jest kontrolowanie stężenia testosteronu u osób intensywnie uprawiających sport i korzystających z różnego rodzaju suplementacji. Gonadoliberyna podwzgórzowa stymuluje przedni płat przysadki do wytwarzania gonadotropin LH i FSH.
Jakie są normy badania poziomu testosteronu?
Doktor nauk medycznych, absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu nakierunku analityka medyczna (medycyna laboratoryjna). Aktywny uczestnik wielu konferencji naukowych oraz autor licznych publikacjinaukowych, również tych o zasięgu międzynarodowym.
Poza diagnostyką niepłodności, oznaczenie stężeń testosteronu we krwi może zostać zlecane w przypadku zaburzeń dojrzewania płciowego. Dodatkowo, badanie hormonów płciowych (w tym testosteronu) jest użytecznym narzędziem diagnostycznym w procesie diagnozowania oraz monitorowania różnego typu nowotworów, takich jak m.in. Obniżony poziom testosteronu może świadczyć o dysfunkcji jąder. Niewydolność bywa spowodowana chorobą genetyczną, zaburzeniem rozwoju, guzami i stanami zapalnymi, czy idiopatycznym zanikiem jąder. Do wtórnych przyczyn niskiego poziomu testosteronu zalicza się zaburzenia przysadki i podwzgórza – niewydolność spowodowana urazami lub guzami, izolowany hipogonadyzm hipogonadotropowy. Do spadku poziomu hormonu przyczynia się też niezdrowy tryb życia, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, otyłość, przyjmowanie niektórych leków.
Krew do badania powinna być pobrana rano, na czczo, gdyż testosteron ma rytm dobowy, a zatem rano jest najwyższy. Do badanie nie trzeba przygotowywać się w szczególny sposób. Zarówno niedobór, jak i nadmiar testosteronu może prowadzić do szeregu dolegliwości chorobowych. Długotrwałe, nieleczone zaburzenia stężeń testosteronu niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie licznych narządów oraz mogą skutkować wystąpieniem poważnych, długofalowych komplikacji zdrowotnych. Produkty, które zaleca się wykluczyć z diety przy niskim poziomie testosteronu to soja, mięta, korzeń lukrecji i nasiona lnu.
Jego wynik ma ogromne znaczenie dla leczenia problemów par w przypadku niemożności zajścia w ciążę. Zespół Klinefeltera, w przebiegu którego dochodzi do nieprawidłowego wykształcenia jąder oraz zaburzeń ich czynności wydzielniczej. Inne choroby związane z uszkodzeniami męskich gonad także mogą prowadzić do obniżenia stężeń tego męskiego hormonu płciowego. Infekcje, zaburzenia metaboliczne lub też niektóre choroby autoimmunologiczne.